Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Dr hab. n. med. Adrian Smędowski

Dr hab. n. med. Adrian Smędowski z Katedry Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest kierownikiem, wartego ponad 700 tys. zł. grantu, pod nazwą „Rola neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) i synaps elektrycznych w neuroprotekcyjnym działaniu Escitalopramu w mysim modelu niedokrwienia siatkówki". Grant finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium BIS 3

- Choroby niedokrwienne siatkówki i nerwu wzrokowego są jedną z wiodących przyczyn upośledzenia widzenia lub utraty wzroku na świecie – wyjaśnia dr hab. n. med. Adrian Smędowski.

Niedokrwienie jest zarazem istotnym mechanizmem prowadzącym do rozwoju chorób siatkówki oka, takich jak retinopatia cukrzycowa, jaskra, zator tętnicy środkowej siatkówki, czy zakrzep żyły środkowej siatkówki.

Niedokrwienie rozwija się na skutek niewystarczającego w stosunku do zapotrzebowania przepływu krwi do siatkówki. Na poziomie komórkowym, uszkodzenie siatkówki na tle niedokrwienia polega przede wszystkim na uruchomieniu niszczącej kaskady reakcji, na czele której pojawia się tzw. stres oksydacyjny związany z obniżoną dostępnością tlenu do komórek. W odpowiedzi na ten proces, w komórkach pojawiają się reaktywne formy tlenu, które mogą powodować uszkodzenia białek i innych elementów komórkowych i jednocześnie stymulować śmierć komórki poprzez aktywację programowanej śmierci, tzw. apoptozy. Obecnie brak jest dostępnych i skutecznych terapii neuroprotekcyjnych, czyli takich które chronią komórki nerwowe, w tym właśnie komórki zwojowe, dwubiegunowe czy amakrynowe siatkówki, przed obumarciem i które można by z powodzeniem stosować w chorobach naczyniowych siatkówki. Stąd tak istotną sprawą jest poszukiwanie substancji o działaniu neuroprotekcyjnym i neuroregeneracyjnym, czyli takim, które dodatkowo naprawia już dokonane uszkodzenia i stymuluje komórki do odnawiania się.

Celem naszego projektu jest ocena neuroprotekcyjnych właściwości Escitalopramu, leku z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI) w modelu niedokrwienia siatkówki u myszy. Escitalopram należy do grupy leków psychiatrycznych, stosowanych z powodzeniem w leczeniu m.in. depresji czy zaburzeń lękowych. W bardzo wielu badaniach naukowych opisuje się działanie antyoksydacyjne (czyli zapobiegające tworzeniu się reaktywnych form tlenu) i neuroprotekcyjne leków z tej właśnie grupy. Ponadto leki te ograniczają uszkodzenie komórek nerwowych w wyniku działania stresu oksydacyjnego i dodatkowo pobudzają wydzielanie naturalnych substancji neuroprotekcyjnych w naszym organizmie, np. BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego). Na podstawie przeprowadzonego przez nas badania pilotażowego, wysnuliśmy także hipotezę, że Escitalopram powoduje obniżenie aktywności metabolicznej siatkówki i tym samym zapotrzebowanie siatkówki na tlen, co sprawia, że neurony siatkówki stają się mniej podatne na uszkodzenie w wyniku niedokrwienia. Można powiedzieć, iż Escitalopram w pewien sposób przygotowuje komórki siatkówki na moment, w którym tlen będzie mniej dostępny. Co więcej, podejrzewamy, że Escitalopram wpływa na zawartość białek synaptycznych oraz przewodność synaps ograniczając tym samym rozprzestrzenianie się sygnałów apoptotycznych pomiędzy komórkami w warunkach niedokrwienia. Szczególne znaczenie wydają się tutaj mieć synapsy elektryczne i związane z nimi białka koneksyny.

- Oczekujemy, że w naszym badaniu potwierdzimy pozytywny wpływ działania Escitalopramu w modelu niedokrwienia siatkówki oraz uzyskamy neuroprotekcyjny efekt pod postacią poprawy przeżywalności komórek zwojowych i interneuronów siatkówki – dodaje dr hab. n. med. Adrian Smędowski.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.