Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Uroczystości pogrzebowe prof. Zembali, uhonorowanego pośmiertnie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, Orderem Orła Białego

„Takiego człowieka można spotkać tylko raz w życiu, albo wcale”

W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe prof. Mariana Zembali, zmarłego 19 marca 2022 roku. Wcześniej karawan z urną z Jego prochami przejechał pod tzw. stary budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca, wcześniej Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, gdzie odbył się pierwszy udany przeszczep serca pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi, w którym uczestniczył Zmarły i od 1993 roku był dyrektorem. Tu żegnali go mieszkańcy Zabrza i pracownicy. Pojawił się baner poświęcony zmarłemu ze słowami: Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala 1950 - 2022 Wieloletni Dyrektor SCCS w Zabrzu, wybitny kardiochirurg, transplantolog, człowiek o wielkim sercu...

W Archikatedrze zgromadziły się setki osób, by pożegnać wybitnego lekarza. Poczet sztandarowy wystawili studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a władze Uczelni z JM Rektorem prof. dr hab. n, med. Tomaszem Szczepańskim wzięły w nim udział. Byli współpracownicy Prof. Zembali, pacjenci. Szczególne słowa współczucia kierujemy do rodziny ŚP. Prof. Zembali, w tym jego żony Hanny.

Padło wiele ważnych i pięknych słów pożegnania. Uroczystość miała charakter państwowy. Prof. Zembala został pośmiertnie uhonorowany najważniejszym polskim orderem: Orderem Orła Białego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z wnioskiem o przyznanie Orderu Prof. Zembali wystąpił też Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański.

We wzruszających słowach żegnali Prof. Zembalę przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przyjaciele, rodzina. Pracowitość, poświęcenie dla chorych, ambicja, odwaga, miłość te cechy ŚP. Prof. Zembali podkreślali wszyscy. Pierwszy przeszczep serca w zespole prof. Religi, o tym wiemy wszyscy, ale Prof. Zembala rozwinął polską transplantologię, która zyskała światowy poziom. Przeszczepił jako pierwszy w Polsce serce i płuca, serce i nerki, a także wprowadził wiele nowatorskich rozwiązań w operacjach kardiochirurgicznych.
- Służenie bliźnim jest służeniem Bogu (…). A służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu – jest potrzebą chwili – powiedział kiedyś. W swoim pożegnaniu arcybiskup, Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, który celebrował Mszę Świętą, stwierdził: - Dla pacjentów poświęcił zdrowie i zużył swoje serce".

Oto fragmenty listów i wystąpień:

Andrzej Duda, prezydent RP:

- Żegnamy dzisiaj jednego z najwybitniejszych współczesnych lekarzy polskich, głównego współtwórcę wspaniałych sukcesów polskiej kardiochirurgii i transplantologii. Człowieka, który przyczynił się do uratowania życia i zdrowia niezliczonych pacjentów. Był współpracownikiem i kontynuatorem dzieła prof. Zbigniewa Religi.

Mateusz Morawiecki, premier RP:

- Z wielkim żalem i smutkiem przyjąłem informację o śmierci prof. Zembali. Jego odejście jest wielką stratą dla wszystkich. Był to człowiek o wielkim sercu, lekarz światowego formatu. Takich ludzi jak on spotyka się raz w życiu. Podczas naszych licznych rozmów w Zabrzu mogłem przekonać się o Jego oddaniu chorym, Śląskiemu Centrum Chorób Serca.

Jerzy Buzek, były premier RP, poseł do Parlamentu Europejskiego:

- Odchodzisz w czasach Apokalipsy. Rozbłyski granatów, bomb, rakiet są elektrowstrząsem dla naszych serc. Budzą z uśpienia, niemocy, bezruchu. Nakazują działanie, pomoc, wsparcie, co zawsze było twoją odpowiedzią na zagrożenie życia.

Adam Niedzielski, minister zdrowia:

- Żegnamy nie tylko lekarza, ale też nauczyciela i mentora. Żegnamy również dziś człowieka, pod którego urokiem, można powiedzieć aurą, byli wszyscy, którzy mieli z nim kontakt. Ta pasja, ta miłość do medycyny, miłość do pacjentów - będzie na zawsze spuścizną, którą zapamiętamy.

Prof. Tomasz Szczepański, JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:

- Dziś żegnam w imieniu społeczności akademickiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wybitnego dydaktyka, nauczyciela wielu pokoleń studentów i lekarzy, Honorowego Profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Żegnam światowej klasy kardiochirurga, a także wizjonera, dla którego nie było rzeczy niemożliwych. Żegnam też wybitnego organizatora ochrony zdrowia, czego przykładem są m.in. ranga i osiągnięcia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dziękuję za wszystko co zrobił Pan Profesor dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Spoczywaj w pokoju.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego:

- ŚP. Prof. Marian Zembala motywował, by realizować najbardziej ambitne plany. Uczył nas, aby pomimo przeciwności dążyć do wyznaczonego celu. W każdej naszej rozmowie Pacjent był dla profesora najważniejszy. Żegnamy nauczyciela wielu pokoleń lekarzy, wybitnego kardiochirurga. Jestem dumny, że znałem prof. Zembalę, że Samorząd Wojewódzki mógł wspierać jego plany rozwoju śląskiej medycyny. Współpraca z człowiekiem takiego formatu była dla mnie zaszczytem.

Władysław Kosiniak – Kamysz, poseł na Sejm RP, były wicepremier RP :

- Odwaga, dobro, miłość to słowa jakie towarzyszą myślom o prof. Zembali. W najtrudniejszych momentach przekraczał granice, które ratowały życie. Trzeba odwagi, by podjąć się heroicznych czynów. Jego dobra doświadczyły setki pacjentów. Też go doświadczył, ale oddał go innym więcej. I wreszcie miłość, którą obdarzał rodzinę, pacjentów, medycynę. Miłość to tych, którym służył. Drogi Panie Profesorze dobrze zasłużyłeś się Polsce.

Prof. Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii:

- Drogi Marianie, jesteś już tam gdzie nie ma chorób, cierpienia i śmierci. Byłeś kolegą, wspierałeś mnie i wszystkich w trudnych decyzjach. Znamy cię jako wybitnego kardiochirurga, ale ja zapamiętam cię jako dobrego człowieka i kolegę. Za chwilę pożegnamy Cię słowami: Niech aniołowie zabiorą Cię do raju…. Ciebie zaprowadzą tam Twoi pacjenci.

Prof. Patrick Perier, wiceprezydent Europejskiego Towarzystwa Torakokardiochirurgicznego:

- To dla mnie wielki zaszczyt, by pożegnać się dziś z Marianem. On był wielką postacią! Składam kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go kochali. Spotkaliśmy się pierwszy raz na początku lat 90-tych. Wiele razy zapraszał mnie do Zabrza. Miał dar nawiązywania kontaktu z ludźmi. Mówił: nigdy nie narzekaj. Marian był kimś więcej niż liderem, był naprawdę wielki. Wszystko robił z pasją i entuzjazmem. Najważniejszy dla niego był interes pacjenta, nawet ważniejszy niż życie rodzinne. Całą dobę służył przede wszystkim pacjentom.

Małgorzata Mańka- Szulik, prezydent Zabrza:

- Żegnamy przyjaciela, lekarza, człowieka o ogromnym sercu, który zawsze miał czas dla wszystkich. Nasze serca wypełnia wdzięczność i jednocześnie żal! Kochany profesorze, odchodzisz od nas jako honorowy obywatel Zabrza i wielki budowniczy Śląskiego Centrum Chorób Serca. Mówiłeś: musimy od siebie wymagać, te słowa zawsze realizowałeś. Ty byłeś wszędzie, inspirowałeś, pozostaniesz w naszych sercach. Spoczywaj w pokoju!

Prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg, przyjaciel zmarłego:

- Marian był dla mnie żeglarzem, był kapitanem, czuł się jak kapitan. Wiedział, że najważniejsza jest zgodna załoga. Był na początku kapitanem małego statku, teraz to jest transatlantyk. Wiem, że to wszystko było kosztem jego rodziny, jego zdrowia.

Małgorzata, córka prof. Zembali:

- Najważniejsze, aby nie pozostawić po sobie niespełnionych planów. Nie należy tracić czasu i gubić proporcji ani dokonywać niepotrzebnych przewartościowań. Trzeba patrzeć z miłością na życie, a o przyszłość się nie martwić... Do zobaczenia tatusiu! Bardzo cię kochamy i zawsze będziemy kochać!

Biskup gliwicki Jan Kopiec (fragment homilii) :

- Jako lekarz, prof. Marian zdawał sobie sprawę, że zawsze jest w postawie lekarze coś, czego normalnymi zmysłami nie potrafimy przeniknąć, ale odzywa się natura dobrego Samarytanina. Miałem okazję rozmawiać z profesorem, kiedy we wspaniałym zabrzańskim Centrum Chorób Serca zabiegał o wydzielenie małej kaplicy, aby każdy pacjent miał okazję do wejrzenia w głąb siebie. Bardzo dobrze wspominam te rozmowy. Ze spotkań z profesorem nauczyłem się, jak należy patrzeć na człowieka, całościowo, holistycznie.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.