Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

En

prof. Marian Zembala

Nie żyje prof. Marian Zembala. Najwybitniejszy polski kardiochirurg

Dotarła do nas tragiczna informacja o śmierci prof. Mariana Zembali - Profesora Honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestnika pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca pod kierunkiem jego mentora prof. Zbigniewa Religi w 1985 roku.

Prof. Zembala stał się następcą Religi, jako transplantolog i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które stało się największym ośrodkiem transplantologicznym w kraju i Europie. Jako pierwszy przeszczepił jednocześnie serce i płuca ( pacjent Marek Breguła cieszy się do dziś dobrym zdrowiem) oraz serce i nerki.

Prof. Zembala urodzony w Krzepicach 11 lutego 1950 roku z wyróżnieniem skończył Wrocławski Uniwersytet Medyczny otrzymując ogólnopolskie wyróżnienie Primus Inter Pares.

Jego największe sukcesy zawodowe są związane z zabrzańskim ośrodkiem, który był jego oczkiem w głowie. Rozwinął go, rozbudował, wzniósł na poziom światowy.

Prof. Zembala rozpoczął i rozwinął m.in. w ośrodku program transplantacji płuc, by chorzy nie musieli wyjeżdżać na drogie operacje za granicę, a także wprowadził transplantacje płuc dla chorych z mukowiscydozą.

Kilka lata temu, prof. Zembala, były minister zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz, doznał udaru i od tego czasu poruszał się na wózku. Był wówczas prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego.

Mimo choroby, codziennej rehabilitacji, nie zwolnił jednak tempa pracy.

- Świat widziany z perspektywy inwalidzkiego wózka to świat większej pokory. Z wózka widzi się więcej, dokładniej – przyznawał w jednym z wywiadów.

Podczas inauguracji roku akademickiego SUM w październiku 2021 roku, gdy prof. Zembala otrzymał tytuł Honorowego Profesora, autorka laudacji prof. Katarzyna Mizia -Stec, prorektor SUM ds. nauki i współpracy międzynarodowej wspomniała o jednym z najważniejszych działań prof. Zembali. W latach 80., będąc na stażu w Holandii, zainicjował program, dzięki któremu ponad 400 polskich dzieci z ciężkimi wadami wrodzonymi serca zostało zoperowanych w szpitalu w Utrechcie. To był honorowy „dług” , który spłacał całe życie. Sam w 1991 roku przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca u dziecka. Potem wspierał lekarzy m.in. z Ukrainy oferując staże, ale też operując za wschodnią granicą.

Prof. Marian Zembala dziękując za wyróżnienie otrzymane z rąk rektora SUM prof. Tomasza Szczepańskiego, uznał je za "moralne zobowiązanie" do dalszej pracy na rzecz uczelni i kolejnych pokoleń lekarzy. Wezwał studentów medycyny, by "nie gasili marzeń" i nie opuszczali kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy. – Jeśli wam się coś nie podoba, to zmieniajcie to, jak czynił Religa – apelował.

Śmierć prof. Zembali to niepowetowana strata.

Profesor Marian Zembala - Wykład Honorowy