Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
prof. Marian Zembala

Nie żyje prof. Marian Zembala. Najwybitniejszy polski kardiochirurg

Dotarła do nas tragiczna informacja o śmierci prof. Mariana Zembali - Profesora Honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestnika pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca pod kierunkiem jego mentora prof. Zbigniewa Religi w 1985 roku.

Prof. Zembala stał się następcą Religi, jako transplantolog i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które stało się największym ośrodkiem transplantologicznym w kraju i Europie. Jako pierwszy przeszczepił jednocześnie serce i płuca ( pacjent Marek Breguła cieszy się do dziś dobrym zdrowiem) oraz serce i nerki.

Prof. Zembala urodzony w Krzepicach 11 lutego 1950 roku z wyróżnieniem skończył Wrocławski Uniwersytet Medyczny otrzymując ogólnopolskie wyróżnienie Primus Inter Pares.

Jego największe sukcesy zawodowe są związane z zabrzańskim ośrodkiem, który był jego oczkiem w głowie. Rozwinął go, rozbudował, wzniósł na poziom światowy.

Prof. Zembala rozpoczął i rozwinął m.in. w ośrodku program transplantacji płuc, by chorzy nie musieli wyjeżdżać na drogie operacje za granicę, a także wprowadził transplantacje płuc dla chorych z mukowiscydozą.

Kilka lata temu, prof. Zembala, były minister zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz, doznał udaru i od tego czasu poruszał się na wózku. Był wówczas prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego.

Mimo choroby, codziennej rehabilitacji, nie zwolnił jednak tempa pracy.

- Świat widziany z perspektywy inwalidzkiego wózka to świat większej pokory. Z wózka widzi się więcej, dokładniej – przyznawał w jednym z wywiadów.

Podczas inauguracji roku akademickiego SUM w październiku 2021 roku, gdy prof. Zembala otrzymał tytuł Honorowego Profesora, autorka laudacji prof. Katarzyna Mizia -Stec, prorektor SUM ds. nauki i współpracy międzynarodowej wspomniała o jednym z najważniejszych działań prof. Zembali. W latach 80., będąc na stażu w Holandii, zainicjował program, dzięki któremu ponad 400 polskich dzieci z ciężkimi wadami wrodzonymi serca zostało zoperowanych w szpitalu w Utrechcie. To był honorowy „dług” , który spłacał całe życie. Sam w 1991 roku przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca u dziecka. Potem wspierał lekarzy m.in. z Ukrainy oferując staże, ale też operując za wschodnią granicą.

Prof. Marian Zembala dziękując za wyróżnienie otrzymane z rąk rektora SUM prof. Tomasza Szczepańskiego, uznał je za "moralne zobowiązanie" do dalszej pracy na rzecz uczelni i kolejnych pokoleń lekarzy. Wezwał studentów medycyny, by "nie gasili marzeń" i nie opuszczali kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy. – Jeśli wam się coś nie podoba, to zmieniajcie to, jak czynił Religa – apelował.

Śmierć prof. Zembali to niepowetowana strata.

 

Profesor Marian Zembala - Wykład Honorowy

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.