Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

obraz dekoracyjny do wiadomości

Reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach wśród kobiet oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim. Trzydniowa impreza zakończyła się w niedzielę w Zakopanem.

Narciarskie AMP kolejny raz pokazały, że faworyci nie zawsze wygrywają. Złote medale w gigancie przypadły olimpijczykom z Pekinu – Pawłowi Pyjasowi i Zuzannie Czapskiej. Jednak już w slalomie zawodnicy AWF Katowice musieli uznać wyższość swoich rywali.

W przeciwieństwie do ostatnich edycji pogoda wyjątkowo dopisała i zawodnicy nie mogli narzekać na brak śniegu. Nieco odmienne, niż zawsze były też nastroje, a wszystko za sprawą wojny toczącej się z winy Rosji w Ukrainie. W geście solidarności uczestnicy zbierali pieniądze na pomoc jej ofiarom.

Na terenie ośrodka Harenda w Zakopanem w zawodach udział wzięło ponad czterysta zawodniczek i zawodników z 46 uczelni. Przez dwa dni rywalizowano podczas eliminacji w gigancie i slalomie, a drogę do środowych finałów znalazło po 50 najlepszych narciarzy i narciarek. Kulminacją rywalizacji była walka o medale. Nie było czasu na kalkulację, bo w pierwszym i drugim przejeździe uczestnicy musieli dać z siebie wszystko. Kandydaci i kandydatki do najwyższych lokat podejmowali rękawicę i jechali na granicy ryzyka. Błąd czasem kończyli stratą sekund lub upadkiem, ale po dobrym przejeździe mogli odpocząć zasiadając w fotelu lidera.

Po pierwszym przejeździe w gigancie kobiet prowadziła olimpijka z Pekinu – Zuzanna Czapska, która o prawie półtorej sekundy wyprzedzała Maję Chylę z UJ Kraków. Takiej przewagi nie wypuściła już z rąk jadąc bardzo ładnie w drugiej serii.

– Warunki były trudne, bo na trasie zrobiła się spora gruda. Z drugiej strony to są finały, jeździ tu top topów i nie może być łatwo. Cieszę się, że w tym sezonie mam medal mistrzostw Polski w gigancie. Podczas mistrzostw seniorów niestety wypadłam z trasy dlatego ten medal bardzo cieszy – mówiła Czapska, trzydziesta zawodniczka ZIO w Pekinie.

Dużo bardziej zacięta rywalizacja była wśród mężczyzn. Po pierwszym przejeździe prowadził olimpijczyk Paweł Pyjas mając tylko 0,40 sek. przewagi nad kolegą z uczelni Przemysławem Białobrzyckim i 0.87. sek. zysku nad obrońcą tytułu Antonim Szczepanikiem z Politechniki Warszawskiej. W drugiej próbie wszyscy oni pojechali na medal, ale najszybszy był zawodnik AWF Katowice broniący pozycji lidera.

– Rok temu tu byłem drugi w gigancie, ale to nie była moja porażka, bo wiem że w AMP-ach nie zawsze wygrywają faworyci. Teraz warunki były bardziej sprzyjające i ja z takimi trasami jestem bardziej obeznany. Najbardziej zadowolony jestem z ostatniego przejazdu w gigancie, bo dałem z siebie maxa i jechałem tak jak najlepiej potrafię. W slalomie mam zamiar dać z siebie wszystko – mówił po wygranej w gigancie Paweł Pyjas.

Tegoroczny trzykrotny mistrz Polski ze Szczawnicy zaryzykował w slalomie, ale wypadł z trasy. Na prowadzeniu po pierwszym przejeździe znalazł się Przemysław Białobrzycki, który o 0.43 sek. wyprzedzał Antoniego Szczepanika. Ostatecznie młodszy z klanu Białobrzyckich wygrał z łącznym wynikiem 1:14,42, wyprzedzając reprezentanta stołecznych Inżynierów.

Natomiast wśród pań liderką po pierwszej serii była Julia Włodarczyk. Drugi przejazd dla zwyciężczyni cyklu AZS Winter Cup nie okazał się jednak szczęśliwy, bo studentka AWF Katowice zaliczyła upadek. Zwyciężyła Maja Chyla uzyskując o 0.69 sekundy lepszy rezultat niż Zuzanna Czapska.

W drużynowej klasyfikacji generalnej mężczyzn minimalnie zwyciężył Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Natomiast wśród pań najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Na zwycięzców klasyfikacji indywidualnej czekały Kryształowe Kule podobne do tych przyznawanych  w Pucharze Świata.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A. Partnerami narciarskich zmagań były Nordica, UYN, oraz Born To Sail.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim 2022

Klasyfikacja drużynowa – kobiet