Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. To jednak choroba dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem może dotyczyć od 800 tys. do 1 mln osób. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została do tej pory zdiagnozowana.
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry (6–12 marca 2022 r.) w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju pacjenci mogą wykonać badania w jej kierunku – bezpłatnie i bez skierowania.
Leczenie wcześnie wykrytej jaskry opiera się głównie na podawaniu kropli do oczu. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby terapia jest już bardziej wymagająca, rokowania gorsze, a ryzyko utraty wzroku – znacznie większe. W związku z powyższym należy nieustannie podkreślać istotną rolę badań przesiewowych.
W dniu 11.03.2022 o godzinie 19:00 odbędzie się bezpłatny wykład szkoleniowy wygłoszony przez Dr hab. n. med. Adriana Smędowskiego dedykowany dla lekarzy i lekarzy rezydentów pod tytułem "W polu widzenia jaskry". Zapraszamy do udziału.
Link do wydarzenia: https://medsy.events/wydarzenie/w-polu-widzenia-jaskry
O prelegencie:
Dr hab. n. med. Adrian Smędowski, Adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM, kierujący pracami zespołu Visual Neuroscience, uznany na świecie okulista, naukowiec i fizjolog. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem jaskry, promując nowe podejście do tej choroby. Twórca eksperymentalnych terapii w okulistyce, specjalista w zakresie molekularnych aspektów neuropatii nerwu wzrokowego. Wykładowca podczas licznych kongresów międzynarodowych, gdzie pełni rolę eksperta oraz prezentuje swoje wyniki i poglądy na temat szeroko pojętego zagadnienia jaskry.