Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
plakat ŚWIATOWY TYDZIEŃ JASKRY

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. To jednak choroba dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem może dotyczyć od 800 tys. do 1 mln osób. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została do tej pory zdiagnozowana.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry (6–12 marca 2022 r.) w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju pacjenci mogą wykonać badania w jej kierunku – bezpłatnie i bez skierowania.

Leczenie wcześnie wykrytej jaskry opiera się głównie na podawaniu kropli do oczu. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby terapia jest już bardziej wymagająca, rokowania gorsze, a ryzyko utraty wzroku – znacznie większe. W związku z powyższym należy nieustannie podkreślać istotną rolę badań przesiewowych.

W dniu 11.03.2022 o godzinie 19:00 odbędzie się bezpłatny wykład szkoleniowy wygłoszony przez Dr hab. n. med. Adriana Smędowskiego dedykowany dla lekarzy i lekarzy rezydentów pod tytułem "W polu widzenia jaskry". Zapraszamy do udziału.

Link do wydarzenia: https://medsy.events/wydarzenie/w-polu-widzenia-jaskry


O prelegencie:

Dr hab. n. med. Adrian Smędowski, Adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach SUM, kierujący pracami zespołu Visual Neuroscience, uznany na świecie okulista, naukowiec i fizjolog. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem jaskry, promując nowe podejście do tej choroby. Twórca eksperymentalnych terapii w okulistyce, specjalista w zakresie molekularnych aspektów neuropatii nerwu wzrokowego. Wykładowca podczas licznych kongresów międzynarodowych, gdzie pełni rolę eksperta oraz prezentuje swoje wyniki i poglądy na temat szeroko pojętego zagadnienia jaskry.

 

plakat ŚWIATOWY TYDZIEŃ JASKRY

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.