Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach odbędzie się cykl sześciu spotkań warsztatowych w ramach projektu „Zagrożenie otyłością w różnych okresach życia” współfinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki  – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministra Edukacji i Nauki.

Głównym zamysłem projektu jest zwiększenie świadomości dotyczącej problemu otyłości w każdej grupie wiekowej oraz zaproponowanie rozwiązań, które pomogą w lepszym poznaniu choroby, jej leczeniu i zapobieganiu.

W trakcie warsztatów zostaną podjęte zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne dotyczące sposobów postępowania w profilaktyce i leczeniu otyłości z perspektywy różnych obszarów medycyny i nauk o zdrowiu dotykających ww. schorzenia. Prowadzącymi warsztaty będą uznani w swojej dziedzinie wiedzy pracownicy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Warsztaty dedykowane są całej społeczności akademickiej, a także innym osobom zainteresowanym tematyką otyłości.

W związku z obowiązującą w kraju sytuacją sanitarno-epidemiologiczną związaną z dynamicznym narastaniem liczby zakażeń, wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz wprowadzonymi w związku z tym obostrzeniami, spotkania warsztatowe odbędą się w trybie online z wykorzystaniem platformy ZOOM. Rejestracja na poszczególne warsztaty odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: https://sf.sum.edu.pl/peCdBHjk.  

W ramach projektu przewidziane są spotkania warsztatowe o następującej tematyce:

  1. „Psychologiczne aspekty zapobiegania i leczenia otyłości”, które odbędzie dnia 25.01.2022 r. w godz. 9:00-12:00 i będzie prowadzone przez dr hab. n. o zdr. Monikę Bąk-Sosnowską,
    SUM.

Spotkanie będzie dotyczyło następujących obszarów tematycznych: psychospołeczne czynniki wpływające na nadmierne jedzenie, typowe przekonania związane z odżywianiem się i masą ciała, rola obrazu własnego ciała w kontroli masy ciała, psychologiczne aspekty planowania i realizowania aktywności fizycznej.

Wydarzenie będzie transmitowane na platformie YouTube pod adresem: https://youtu.be/0a2LYO-tZfo

  1. „Zagrożenie otyłością w różnych okresach życia” (I GRUPA), które odbędzie się dnia 31.01.2022 r. w godz. 10:00-15:00 i będzie prowadzone przez dr hab. nauk o zdrowiu Mariolę Czajkowską oraz prof. dr hab. n. med. Violettę Skrzypulec-Plintę.

Spotkanie będzie dotyczyło problemu wsparcia kobiet w okresie karmienia piersią oraz podejmowania działań promujących karmienie naturalne, które istotnie wpływa na prewencję otyłości w życiu dorosłym.

Wydarzenie będzie transmitowane na platformie YouTube pod adresem: https://youtu.be/M2vYYU2PUTs

  1. „Rola fizjoterapii w leczeniu otyłości” które odbędzie się dnia 02.02.2022 r. w godz. 9:00-13:00 i będzie prowadzone przez dr n. o zdrowiu Katarzynę Szuścik-Niewiadomy.

Spotkanie będzie dotyczyło następujących obszarów tematycznych: pacjent z otyłością w gabinecie fizjoterapeuty, fizjoterapeuta w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym, otyłość a zmiany przeciążeniowe układu mięśniowo-szkieletowego, otyłość a funkcja ruchowa i rozwój motoryczności człowieka.

  1. „Zagrożenie otyłością w różnych okresach życia” (II GRUPA), które odbędzie się dnia 07.02.2022 r. w godz. 10:00-15:00 i będzie prowadzone przez dr hab. nauk o zdrowiu Mariolę Czajkowską oraz prof. dr hab. n. med. Violettę Skrzypulec-Plintę.

Spotkanie będzie dotyczyło problemu wsparcia kobiet w okresie karmienia piersią oraz podejmowania działań promujących karmienie naturalne, które istotnie wpływa na prewencję otyłości w życiu dorosłym.

  1. „Zaburzenia odżywiania się związane z przejadaniem się”, które odbędzie dnia 08.02.2022 r., w godz. 9:00-12:00 i będzie prowadzone przez dr hab. n. o zdr. Monikę Bąk-Sosnowską, prof. SUM.

Spotkanie będzie obejmowało charakterystykę zaburzeń odżywiania związanych z otyłością w kontekście takich aspektów jak: obraz kliniczny, przyczyny, leczenie, analiza przypadków klinicznych.

Wydarzenie będzie transmitowane na platformie YouTube pod adresem: https://youtu.be/aV-Wa4nAxUA

  1. „Rola aktywności fizycznej w leczeniu otyłości”, które odbędzie się dnia 10.02.2022 r.  w godz. 9:00-13:00 i będzie prowadzone przez mgr Katarzynę Rybok.

Celem spotkania będzie zwrócenie uwagi na kluczową rolę aktywności fizycznej w profilaktyce i leczeniu otyłości oraz jej powikłań. Omówione będą podstawowe zagadnienia dotyczące teorii aktywności fizycznej, procesu planowania treningu adaptowanego do potrzeb osoby z pato-psycho-somatycznymi objawami otyłości oraz zaprezentowane formy aktywności dotowane do stopnia zaawansowania choroby.

Licząc na wymierne korzyści prowadzonych warsztatów, a także mając na uwadze wartość merytoryczną oraz praktyczną prezentowanych zagadnień, serdecznie zachęcamy Państwa do uczestnictwa w organizowanych spotkaniach.

200122-pasek-z-brandingiem-2022

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.