Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać w Polsce pakiet nowych zmian podatkowych, wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu, w tym wyliczanie wynagrodzeń. W przypadku umów o pracę, została ustalona „ulga dla klasy średniej", jednak ma ona zastosowanie w zależności od wysokości wynagrodzenia.

Ponieważ jest to ulga można stosować ją miesięcznie, mając na uwadze, że rozliczana jest w skali roku.

Ulga zostanie zastosowana, jeżeli w jednym zakładzie pracy pracownik otrzymuje przychody brutto:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
  • w wysokości wynoszącej miesięcznie brutto od 5701 zł do 11141 zł,
  • które podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej - z wyłączeniem przychodów wolnych od podatku.

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które w okresie podatkowym otrzymały przychód z umowy o pracę lub aktu mianowania 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Jeżeli przychód roczny z wszystkich źródeł nie znajduje się w tym przedziale to nie ma prawa do zastosowania ulgi dla klasy średniej, tj. w przypadku stosowania ulgi w poszczególnych miesiącach będzie konieczność dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym.

Ulga jest uwzględniana w rozliczeniu rocznym, przy czym płatnik ma obowiązek stosować ją automatycznie na etapie obliczania zaliczek na podatek, co oznacza, że nie potrzebuje żadnych oświadczeń pracownika.

Pracownik może natomiast w każdym czasie zrezygnować ze stosowania ulgi – taką rezygnację powinni rozważyć Pracownicy, których przychody w skali roku przekroczą 133.692 zł. Wniosek o rezygnację ze stosowania ulgi wiąże Pracodawcę wyłącznie w danym roku podatkowym – należy składać go odrębnie każdego roku.

W załączeniu wniosek o niestosowanie „ulgi dla klasy średniej".

W związku z krótkim okresem wdrażania przepisów oraz aktualnie panującą sytuacją dopuszcza się przesłanie rezygnacji w formie e-mail z adresu służbowego pracownika (potwierdzenie tożsamości osoby).

Jednocześnie informuję, że od roku 2022 miesięczna kwota wolna od podatku wynosi 425 zł (poprzednio 43,67 zł), jest to kwota stosowana tylko z jednego źródła dochodu (emerytury, umowy o pracę), w związku z czym stosowanie kwoty w kilku zakładach pracy może skutkować wysoką dopłatą podatku w rozliczeniu rocznym. Nadmieniam, że zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami kwota wolna stosowana jest z urzędu przez ZUS przy wypłacie emerytury lub renty. Osoby pobierające te świadczenia powinny złożyć PIT-2 w Uczelni i wskazać ZUS jako instytucję stosującą kwotę wolną od podatku.

Bliższe informacje można uzyskać:
Tel. 32 20 83 529 lub 32 20 83 538
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.