Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Protest

4 listopada 2021 rok Rada Krajowa Sekcji Nauki NSZZ  ,,Solidarność” skupiająca  organizacje zakładowe ,,Solidarność” uczelni wyższych, przekształciła się w Sztab Protestacyjny, a jego działania w pierwszej fazie przyjmują formę akcji informacyjnej.

O co walczymy?

  • żądamy zrealizowania zobowiązania Rządu RP z 2018 r. zwiększenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiadany wzrost wynagrodzeń o 30% został rozłożony na trzy lata.

W ciągu dwóch lat (2019 r., 2020 r.) zrealizowano jedynie wzrost o 13%. W roku

2021 zaniechano dalszych regulacji, a w 2022 r. brak jest prognoz wywiązania się

ze złożonych zobowiązań.

  • zwracamy uwagę na pilną potrzebę wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora do uzgodnionej w 2018 roku trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Konieczne jest również powiązanie wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników(nauczycieli i nie nauczycieli) z wysokością minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora.
  • domagamy się wdrożenia systemowego wzrostu nakładów finansowych z budżetu państwa na naukę i szkolnictwo wyższe, tak by jak najszybciej osiągnąć finansowanie na

poziomie średnim krajów UE, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski.

Akcja protestacyjna   poprzedzona jest wielokrotnym  podejmowaniem interwencji w sprawie poprawy polityki państwa  w sferze szkolnictwa wyższego i nauki, kierowanej  do władz RP w tym do Premiera Rządu RP, Ministra Finansów, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Jesteśmy  jednym z sygnatariuszy ,,Apelu środowiska akademickiego w sprawie systemowego wzrostu finansowania szkolnictwa wyższego i nauki z budżetu państwa”  firmowanym również przez: KRASP,  PAN, RGIB,  RGNiSW , RSWiN ZNP.                                

KSN NSZZ ,,Solidarność”  podjęła  także wiele uchwał w tym o powołaniu Rady Dialogu Społecznego  Szkolnictwa Wyższego i Nauki  z założeniem budowania społecznego porozumienia i przeciwdziałania dezinformacji  we współpracy z przedstawicielami RSWiN ZNP, uznając jako pilne, powołanie branżowej Rady Dialogu Społecznego w obszarach działania ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Krajowa Sekcja Nauki dostrzega starania Rządu Rzeczypospolitej Polskiej prowadzące do zwiększania środków w budżecie państwa na szkolnictwo wyższe i naukę, w tym coroczną inflacyjną waloryzację nakładów budżetowych, czy przekazanie jednorazowo w roku 2021 nadzwyczajnych środków na działania inwestycyjne w uczelniach. Jednak uważamy, że są to działania niewystarczające, a w szczególności niedające możliwości właściwego kształtowania wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych i instytutów naukowych.

Opracowała – Danuta Jarosz – przew. OZ NSZZ ,,Solidarność” SUM

(na podstawie dokumentów KSN NSZZ ,,Solidarność”)

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.