Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Protest

4 listopada 2021 rok Rada Krajowa Sekcji Nauki NSZZ  ,,Solidarność” skupiająca  organizacje zakładowe ,,Solidarność” uczelni wyższych, przekształciła się w Sztab Protestacyjny, a jego działania w pierwszej fazie przyjmują formę akcji informacyjnej.

O co walczymy?

• żądamy zrealizowania zobowiązania Rządu RP z 2018 r. zwiększenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiadany wzrost wynagrodzeń o 30% został rozłożony na trzy lata.

W ciągu dwóch lat (2019 r., 2020 r.) zrealizowano jedynie wzrost o 13%. W roku

2021 zaniechano dalszych regulacji, a w 2022 r. brak jest prognoz wywiązania się

ze złożonych zobowiązań.

• zwracamy uwagę na pilną potrzebę wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora do uzgodnionej w 2018 roku trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Konieczne jest również powiązanie wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników(nauczycieli i nie nauczycieli) z wysokością minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora.
  • domagamy się wdrożenia systemowego wzrostu nakładów finansowych z budżetu państwa na naukę i szkolnictwo wyższe, tak by jak najszybciej osiągnąć finansowanie na

poziomie średnim krajów UE, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski.

Akcja protestacyjna   poprzedzona jest wielokrotnym  podejmowaniem interwencji w sprawie poprawy polityki państwa  w sferze szkolnictwa wyższego i nauki, kierowanej  do władz RP w tym do Premiera Rządu RP, Ministra Finansów, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Jesteśmy  jednym z sygnatariuszy ,,Apelu środowiska akademickiego w sprawie systemowego wzrostu finansowania szkolnictwa wyższego i nauki z budżetu państwa”  firmowanym również przez: KRASP,  PAN, RGIB,  RGNiSW , RSWiN ZNP.

KSN NSZZ ,,Solidarność”  podjęła  także wiele uchwał w tym o powołaniu Rady Dialogu Społecznego  Szkolnictwa Wyższego i Nauki  z założeniem budowania społecznego porozumienia i przeciwdziałania dezinformacji  we współpracy z przedstawicielami RSWiN ZNP, uznając jako pilne, powołanie branżowej Rady Dialogu Społecznego w obszarach działania ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Krajowa Sekcja Nauki dostrzega starania Rządu Rzeczypospolitej Polskiej prowadzące do zwiększania środków w budżecie państwa na szkolnictwo wyższe i naukę, w tym coroczną inflacyjną waloryzację nakładów budżetowych, czy przekazanie jednorazowo w roku 2021 nadzwyczajnych środków na działania inwestycyjne w uczelniach. Jednak uważamy, że są to działania niewystarczające, a w szczególności niedające możliwości właściwego kształtowania wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych i instytutów naukowych.

Opracowała – Danuta Jarosz – przew. OZ NSZZ ,,Solidarność” SUM

(na podstawie dokumentów KSN NSZZ ,,Solidarność”)

SUM © 2016-2022