Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
SUM … przyjazny pszczołom

W 2014 roku Urząd Miejski w Lubljanie (Słowenia) rozpoczął serię działań mających na celu stworzenie przyjaznego pszczołom środowiska miejskiego i zachęcenie społeczników do tworzenia miejskich pasiek. Powodem podjęcia tej inicjatywy było zaobserwowanie negatywnych skutków intensywnej urbanizacji i rozwoju gospodarczego, a przede wszystkim rosnące zanieczyszczenie powietrza, utrata zasobów naturalnych, zmniejszenie bioróżnorodności i pogorszenie się jakości życia mieszkańców. Zjawiska te, wraz z powszechnym stosowaniem pestycydów i środków owadobójczych, doprowadziły do dramatycznego spadku liczby pszczół i innych dzikich zapylaczy. Jednocześnie zauważono rosnącą świadomość mieszkańców w obszarze ekologii i coraz większy popyt na ekologiczną żywność. W Lubljanie stale wzrasta też liczba mieszkańców zainteresowanych uprawą własnych roślin jadalnych na balkonach, w ogródkach lub na dachach własnych domów.

W konsekwencji Urząd Miejski w Lubljanie stworzył projekt pn. Bee Path (Pszczeli Szlak), który odniósł ogromny sukces zauważony w Europie i doceniony przez Program URBACT.

W ciągu zaledwie 3 lat, grupa około 35 członków reprezentujących różne środowiska (np. stowarzyszenia pszczelarzy, instytucje kultury, zdrowia, placówki edukacyjne, firmy komercyjne, organizacje pozarządowe etc) w ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim zaprojektowała i zbudowała Pszczeli Szlak i stworzyła efektywną platformę współpracy, która szybko przeobraziła się w „think tank” i inkubator nowych rozwiązań lokalnych i biznesowych.

W oparciu o ten sukces, Gmina Lubljana otrzymała dofinansowanie w ramach dobrych praktyk (transferu wiedzy) Programu URBACT i we współpracy z 5 europejskimi miastami (polskim partnerem było miasto Bydgoszcz) zrealizowała wspólny projekt polegający na wprowadzeniu analogicznych, choć dostosowanych do lokalnej sytuacji i wyzwań, rozwiązań. Obecnie Lubljana przygotowuje się do kolejnej edycji projektu, pn. BeePathNET (sieć miast przyjaznych pszczołom), do którego zaprosiła Sosnowiec, jako reprezentanta Polski.

Również Wydział Nauk Farmaceutycznych SUM w Sosnowcu przyłącza się do tego niezwykle pożytecznego projektu. Właśnie odbyło się spotkanie organizacyjne. Pomysłów jest mnóstwo. Jedno jest pewne – warto obejrzeć miasto z punktu widzenia pszczół i dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych owadach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Generalnie celem projektu BeePathNet Reloaded jest rozpowszechnianie wiedzy na temat pszczelarstwa miejskiego w kolejnych czterech miastach UE, które rozumieją potrzebę ochrony środowiska naturalnego i chciałyby stworzyć przyjazne dla owadów zapylających otoczenie. Lublana, jako partner wiodący, podzieli się wiedzą jak stworzyć przyjazny pszczołom ruch społeczny z Bańskiem w Bułgarii, Bergamo we Włoszech, Osijekiem w Chorwacji i Sosnowcem w Polsce. Ten ruch społeczny został zainicjowany w 2018 roku w Amarante w Portugalii, Bydgoszczy w Polsce, Cesenie we Włoszech, Hegyvidék – XII dzielnicy Budapesztu na Węgrzech i w mieście Nea Propontida w Grecji.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.