Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kandydat / Admission

En

SUM … przyjazny pszczołom

W 2014 roku Urząd Miejski w Lubljanie (Słowenia) rozpoczął serię działań mających na celu stworzenie przyjaznego pszczołom środowiska miejskiego i zachęcenie społeczników do tworzenia miejskich pasiek. Powodem podjęcia tej inicjatywy było zaobserwowanie negatywnych skutków intensywnej urbanizacji i rozwoju gospodarczego, a przede wszystkim rosnące zanieczyszczenie powietrza, utrata zasobów naturalnych, zmniejszenie bioróżnorodności i pogorszenie się jakości życia mieszkańców. Zjawiska te, wraz z powszechnym stosowaniem pestycydów i środków owadobójczych, doprowadziły do dramatycznego spadku liczby pszczół i innych dzikich zapylaczy. Jednocześnie zauważono rosnącą świadomość mieszkańców w obszarze ekologii i coraz większy popyt na ekologiczną żywność. W Lubljanie stale wzrasta też liczba mieszkańców zainteresowanych uprawą własnych roślin jadalnych na balkonach, w ogródkach lub na dachach własnych domów.

W konsekwencji Urząd Miejski w Lubljanie stworzył projekt pn. Bee Path (Pszczeli Szlak), który odniósł ogromny sukces zauważony w Europie i doceniony przez Program URBACT.

W ciągu zaledwie 3 lat, grupa około 35 członków reprezentujących różne środowiska (np. stowarzyszenia pszczelarzy, instytucje kultury, zdrowia, placówki edukacyjne, firmy komercyjne, organizacje pozarządowe etc) w ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim zaprojektowała i zbudowała Pszczeli Szlak i stworzyła efektywną platformę współpracy, która szybko przeobraziła się w „think tank” i inkubator nowych rozwiązań lokalnych i biznesowych.

W oparciu o ten sukces, Gmina Lubljana otrzymała dofinansowanie w ramach dobrych praktyk (transferu wiedzy) Programu URBACT i we współpracy z 5 europejskimi miastami (polskim partnerem było miasto Bydgoszcz) zrealizowała wspólny projekt polegający na wprowadzeniu analogicznych, choć dostosowanych do lokalnej sytuacji i wyzwań, rozwiązań. Obecnie Lubljana przygotowuje się do kolejnej edycji projektu, pn. BeePathNET (sieć miast przyjaznych pszczołom), do którego zaprosiła Sosnowiec, jako reprezentanta Polski.

Również Wydział Nauk Farmaceutycznych SUM w Sosnowcu przyłącza się do tego niezwykle pożytecznego projektu. Właśnie odbyło się spotkanie organizacyjne. Pomysłów jest mnóstwo. Jedno jest pewne – warto obejrzeć miasto z punktu widzenia pszczół i dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych owadach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Generalnie celem projektu BeePathNet Reloaded jest rozpowszechnianie wiedzy na temat pszczelarstwa miejskiego w kolejnych czterech miastach UE, które rozumieją potrzebę ochrony środowiska naturalnego i chciałyby stworzyć przyjazne dla owadów zapylających otoczenie. Lublana, jako partner wiodący, podzieli się wiedzą jak stworzyć przyjazny pszczołom ruch społeczny z Bańskiem w Bułgarii, Bergamo we Włoszech, Osijekiem w Chorwacji i Sosnowcem w Polsce. Ten ruch społeczny został zainicjowany w 2018 roku w Amarante w Portugalii, Bydgoszczy w Polsce, Cesenie we Włoszech, Hegyvidék – XII dzielnicy Budapesztu na Węgrzech i w mieście Nea Propontida w Grecji.