Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Pracownia Elektrofizjologii i Ablacji I Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. L. Gieca(Kierownik Kliniki: Prof. dr hab. Katarzyna Mizia-Stec) należy do wąskiego grona wybranych 31 ośrodków na świecie, gdzie odbywają się pionierskie zabiegi ablacji arytmii za pomocą najnowocześniejszego cewnika Qdot Micro firmy BiosenseWebster. Narzędzie to współpracuje z systemem elektroanatomicznym Carto3, i posiada szereg unikalnych cech, wpływających na przebieg i skuteczność zabiegu ablacji. Najważniejszą z nich jest możliwość krótkotrwałych aplikacji energii z wysoką mocą 90 Watt przez 4s (tzw. High Power Short Duration - HPSD), dzięki współpracy ze specjalnym generatorem prądu o częstotliwości radiowej (RF) "Ngen" W przypadku ablacji cewnikiem Qdot Micro w trybie HPSD , uzyskujemy znaczne skrócenie czasu trwania zabiegu.

Poza największą dostępną wśród technologii ablacji prądem o częstotliwości radiowej mocą, Qdot jest niezwykle wyrafinowanym i skomplikowanym narzędziem. Na jego mierzącej 3,5mm długości i nieco ponad 2,5mm średnicy końcówce (tzw. tip), znajduje się aż sześć czujników temperatury, dając operatorowi niezwykle szczegółowy wgląd w przebieg zmian temperatury podczas zabiegu, a co za tym idzie zwiększenie kontroli nad przebiegiem ablacji i bezpieczeństwa pacjenta. Kolejnym elementem jest możliwość pomiaru siły i kierunku nacisku końcówki cewnika na tkanki, zastępując lekarzowi zmysł dotyku i ułatwiając orientację przestrzenną wewnątrz serca - również i to zwiększa profil bezpieczeństwa.
Warto podkreślić znakomite wyniki całego Zespołu, zarówno kątem wykonania zabiegu ablacji napadowego migotania przedsionków, jak i w dziedzinie kompleksowego leczenia migotania przedsionków, w tym optymalnego przygotowania pacjenta do zabiegu.

Proponowanie czasów Qdot

SUM © 2016-2022