Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Z DNIA 14 GRUDNIA 2021 r.

W SPRAWIE PRZEPROWADZANIA STAŻU (SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO) DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNEGO PROWADZONEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM, O KTÓRYM MOWA W ART. 8 UST. 1 PKT 2 USTAWY O ZMIANIE USTAWY O ZAWODACH LEKARZA I LEKARZA DENTYSTY ORAZ NIEKTÓRYCH USTAW (DZ.U. 2020 POZ. 1291)

zwanego dalej „stażem"

Szanowni Państwo,

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uprzejmie informuje, że:

1. Przyjmowanie zgłoszeń do II edycji stażu rozpocznie się od dnia 14 grudnia 2021 r., a zakończy w dniu 20 grudnia 2021 r.
  2. Zgłoszenia należy wysyłać drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny pod adresem https://forms.sum.edu.pl/formularz/Q1GInS
  3. Limit uczestników II edycji stażu wynosi 2. O przyjęciu decyduje kolejność wysyłania zgłoszeń. Potwierdzenie zakwalifikowania na staż zostanie przekazane drogą elektroniczną na wskazany w formularzu adres e-mail.
  4. Warunkiem rozpoczęcia stażu jest zawarcie umowy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz dokonanie wpłaty należnej z tytułu udziału w stażu (wzór umowy).
  5. Koordynatorem stażu jest dr hab. n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta z Katedry i Zakładu Dysfunkcji Narządu Żucia. O terminie rozpoczęcia stażu oraz jego szczegółowym harmonogramie powiadamiają wyżej wskazani Koordynatorzy.

Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM

ANNOUNCEMENT

OF DECEMBER 14, 2021

ON CONDUCTING INTERNSHIP (PRACTICAL TRAINING) FOR THE GRADUATES OF THE DENTISTRY PROGRAM CONUCTED IN ENGLISH, SPECIFIED IN ARTICLE 8(1)(2) OF THE ACT AMENDING THE ACT ON THE PROFESSIONS OF THE PHYSICIAN AND DENTIST AND SOME OTHER ACTS OF LAW (JOURNAL OF LAWS 2020, ITEM 1291)

hereinafter referred to as the 'Internship'

Dear Graduates,

The Medical University of Silesia in Katowice kindly informs that following:

1. The application for the 2nd edition of the internship will start on December 14, 2021 and will end on December 20, 2021.
  2. applications will be submitted electronically via the form available at https://forms.sum.edu.pl/formularz/Q1GInS
  3. The maximum number of participants is 2 to the 2nd edition. The order in which the applications are sent decides about admission. Confirmation of qualification for the internship will be sent electronicaly to the e-mail address provided in the form.
  4. The condition for the commencement of the internship is the conclusion of the agreement with Medical University of Silessia in Katowice and making the payment due for patricipation in the internship (Sample agreement).
  5. The internship coordinator is Aleksandra Nitecka-Buchta, MD, Ph.D. from the Department of Temporomandibular Disorders. The above-mentioned Coordinators will notify about the start date of the internship and its detailed schedule.

Vice Rector for Postgraduate Affairs and University Promotion
of the Medical University of Silesia in Katowice