Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
obraz dekoracyjny do wiadomości

Dr hab. n. med. Adam Wylęgała zrealizował 9 - miesięczny grant naukowy finansowany przez Polsko- Amerykańską Komisję Fulbrighta w kategorii senior Award w konkursie 2020/2021. Grant dotyczył pracy naukowej w Uniwersytecie Maimi, w jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków okulistycznych na świecie - Bascom Palmer Eye Institute.
Dr hab. n. med. Adam Wylęgała ukończył Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i E.K. University Tubingen. Dzięki badaniom nad barierą krew-mózg na University of Kentucky uzyskał tytuł doktora w 2015 r. Rok później rozpoczął szkolenie okulistyczne, a obecnie pracuje w Zakładzie Leczenia Otyłości i Promocji Zdrowia w Katedrze Patofizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, a także pracownikiem naukowym w Massachusetts Eye and Ear of Harvard Medical School. Tytuł dr. hab. n. med. uzyskał w 2021 roku.

Podczas pobytu w Bascom Palmer Eye Institute jako Fulbright Senior Scholar, dr Wylęgała zajmował się nowotworami przedniego odcinka oka. Jednym z nich była neoplazja płaskonabłonkowa oka, która jest jednym z najczęstszych guzów powierzchniowych oka. Celem badań było znalezienie nowych metod diagnostyki i leczenia choroby.

W tym celu opracowano największą na świecie bazę danych, którą uzupełniono o obrazy z mikroskopii konfokalnej. Dodatkowo testowano skuteczność leków tj. 5-Fluorouracylu oraz Interferonu-a oraz terapii fotodynamicznej. Pobyt na Stypendium Fulbrighta przyczynił się do nawiązania nowych kontaktów naukowych oraz polepszenia metodologii naukowej u stypendysty. Dr hab. n. med. Wylęgała przedstawił wykład na wydziale biochemii uniwersytetu Miami oraz wykład dotyczący mikroskopii konfokalnej w Bascom Palmer. Podczas pobytu Stypendysta brał udział w dwóch konferencjach naukowych, na których uzyskał wyróżnienia w tym za najlepszy poster i pracę w sesji rogówkowej (ASCRS 2021, Las Vegas) oraz nagrodę za najlepszą pracę od Cornea Society w (AAO 2021 Nowy Orlean).

Głównym polem badawczym dr. hab. n. med. Adama Wylęgały jest obrazowanie okulistyczne zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka oka. Jest członkiem grupy badawczej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zajmującej się rzadkimi chorobami rogówki. Jest współautorem 5 książek, 41 artykułów i 1 zgłoszenia patentowego. Lubi wędrówki, narciarstwo i pływanie.

 


 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.