Dr hab. n. med. Adam Wylęgała zrealizował 9 - miesięczny grant naukowy finansowany przez Polsko- Amerykańską Komisję Fulbrighta w kategorii senior Award w konkursie 2020/2021. Grant dotyczył pracy naukowej w Uniwersytecie Maimi, w jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków okulistycznych na świecie - Bascom Palmer Eye Institute.
Dr hab. n. med. Adam Wylęgała ukończył Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i E.K. University Tubingen. Dzięki badaniom nad barierą krew-mózg na University of Kentucky uzyskał tytuł doktora w 2015 r. Rok później rozpoczął szkolenie okulistyczne, a obecnie pracuje w Zakładzie Leczenia Otyłości i Promocji Zdrowia w Katedrze Patofizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, a także pracownikiem naukowym w Massachusetts Eye and Ear of Harvard Medical School. Tytuł dr. hab. n. med. uzyskał w 2021 roku.
Podczas pobytu w Bascom Palmer Eye Institute jako Fulbright Senior Scholar, dr Wylęgała zajmował się nowotworami przedniego odcinka oka. Jednym z nich była neoplazja płaskonabłonkowa oka, która jest jednym z najczęstszych guzów powierzchniowych oka. Celem badań było znalezienie nowych metod diagnostyki i leczenia choroby.
W tym celu opracowano największą na świecie bazę danych, którą uzupełniono o obrazy z mikroskopii konfokalnej. Dodatkowo testowano skuteczność leków tj. 5-Fluorouracylu oraz Interferonu-a oraz terapii fotodynamicznej. Pobyt na Stypendium Fulbrighta przyczynił się do nawiązania nowych kontaktów naukowych oraz polepszenia metodologii naukowej u stypendysty. Dr hab. n. med. Wylęgała przedstawił wykład na wydziale biochemii uniwersytetu Miami oraz wykład dotyczący mikroskopii konfokalnej w Bascom Palmer. Podczas pobytu Stypendysta brał udział w dwóch konferencjach naukowych, na których uzyskał wyróżnienia w tym za najlepszy poster i pracę w sesji rogówkowej (ASCRS 2021, Las Vegas) oraz nagrodę za najlepszą pracę od Cornea Society w (AAO 2021 Nowy Orlean).
Głównym polem badawczym dr. hab. n. med. Adama Wylęgały jest obrazowanie okulistyczne zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka oka. Jest członkiem grupy badawczej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zajmującej się rzadkimi chorobami rogówki. Jest współautorem 5 książek, 41 artykułów i 1 zgłoszenia patentowego. Lubi wędrówki, narciarstwo i pływanie.