Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W Warszawie wręczono Certyfikaty Uberrima Fide, przyznawane za najwyższą staranność w zapewnianiu oryginalności prac dyplomowych. Wyróżnienie przysługujące jednostkom naukowo-dydaktycznym utrzymującym najwyższe standardy jakości kształcenia przyznano po raz siódmy. W tym roku jego laureatami zostało trzynaście polskich uczelni i wydziałów, które z powodzeniem przeszły audyt procedur antyplagiatowych, przeprowadzony przez Fundację im. Augustina-Jeana Fresnela. Wśród wyróżnionych znalazł się Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. 

Uroczystość wręczenia Certyfikatów Uberrima Fide (łac.: z najwyższą starannością) odbyła się 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej podczas konferencji „Kontrola antyplagiatowa prac dyplomowych w świetle nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym – szanse i zagrożenia”. Certyfikat przyznany SUM odebrała Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk.

Galę oraz towarzyszące jej seminarium zorganizowały serwis Plagiat.pl oraz Fundacja im. Augustina-Jeana Fresnela, której patron uznawany jest za wzór rzetelności i uczciwości naukowej. W gronie prelegentów znaleźli się: prof. Marek Rocki, Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dr Remigiusz Ciesielski, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Łukasz Niesiołowski-Spanó, pracownik naukowy i wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z inicjatorów ruchu Obywatele nauki oraz dr Sebastian Kawczyński,  animator ruchu antyplagiatowego w Polsce i prezes zarządu  Plagiat.pl -  największego serwisu antyplagiatowego w Polsce.

Zarówno wystąpienia, jak i towarzysząca im dyskusja dotyczyły konsekwencji zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, związanych z kontrolą antyplagiatową, a więc wprowadzenia obowiązku sprawdzania prac dyplomowych programami antyplagiatowymi oraz utworzenia ogólonopolskiego repozytorium prac dyplomowych, stanowiącego będącego bazę referencyjną dla systemów antyplagiatowych. Obok niewątpliwych pozytywnych konsekwencji zmian, takich jak systemowa ochrona przed niekontrolowanym powielaniem i ponownym wykorzystywaniem tekstów wszystkich prac dyplomowych, co stwarza szansę na radykalne ograniczenie patologii systemu szkolnictwa wyższego, takich jak handel pracami i pisanie prac na zamówienie, uczestnicy dyskusji wskazywali także na zagrożenia. Dr Sebastian Kawczyński wymienił brak określenia w zapisach ustawowych definicji i standardów kontroli antyplagiatowej, co może doprowadzić do preferowania przez uczelnie rozwiązań najmniej kosztownych, a jednocześnie spełniających wymogi ustawy, a co za tym idzie, do drastycznego obniżenia jakości tej usługi na rynku polskim. Kawczyński wskazał, że z uwagi na trwające jeszcze prace nad ustawą wciąż jeszcze możliwe jest naprawienie tej wady legislacyjnej. Prof. Łukasz Niesiołowski-Spano stwierdził, że tego typu zapisy prawne, forsowane przez ministerstwo są przejawem myślenia o systemie edukacji w kategoriach systemu "policyjnego", opartego na nakazach, któremu można przeciwstawić system o charakterze "akredytacyjnym", w ramach którego instytucje edukacyjne autonomicznie wytwarzają normy, regulujące ich funkcjonowanie. Dr Remigiusz Ciesielski przedstawiał pozytywne konsekwencje stosowania narzędzi informatycznych, przede wszystkim systemu antyplagiatowego, dla jakości kształcenia i organizacji studiów, podkreślając kluczowe kwestie jakości stosowanych narzędzi. Prof. Marek Rocki przedstawił podsumowanie 10-letniego dorobku funkcjonowania Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wspominając także o prowadzonej w ramach akredytacji kontroli antyplagiatowej.

Certyfikaty Uberrima Fide przyznane zostały po raz drugi (zastąpiły one wręczane w poprzednich pięciu latach godła Uczelnia walcząca z plagiatami oraz Wydział walczący z plagiatami). Otrzymanie certyfikatu jest potwierdzeniem spełniania przez uczelnię lub wydział najwyższych standardów kontroli oryginalności prac dyplomowych. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest przejście przeprowadzanego przez ekspertów Fundacji Fresnela, audytu procedur antyplagiatowych. Polega on na ewaluacji i weryfikacji skuteczności wdrożonych procedur administracyjnych oraz systemów antyplagiatowych. 

W tym roku certyfikaty Uberrima Fide otrzymały: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Pomorska w Słupsku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu oraz Wydział Zarządzania Politechniki Gdańskiej.

Organizatorzy:
- Fundacja im. Augustina-Jeana Fresnela, powołana do życia w 2007 roku, działa na rzecz poszanowania praw autorskich, rzetelności naukowej oraz poprawy jakości kształcenia. Jednym z najważniejszych projektów Fundacji jest audyt procedur antyplagiatowych i certyfikat Uberrima Fide, przyznawany jednostkom akademickim, które z sukcesem przeszły audyt.
- Plagiat.pl – lider na rynku systemów antyplagiatowych dla uczelni i szkół; oferuje także usługi związane z ochroną własności intelektualnej dla wydawców prasy i książek, dystrybutorów filmowych, przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych (m.in.: NIK i organów wymiaru sprawiedliwości). Firma działa od 2003 roku, ze stworzonego przez nią i wciąż rozwijanego programu antyplagiatowego korzysta obecnie 194 z 420 uczelni wyższych w Polsce, 21 ze 140 w Rumunii, a także uniwersytety z Niemiec i Kolumbii. Plagiat.pl prowadzi i wspiera działalność promocyjno-edukacyjną, jest partnerem konkursów i akcji organizowanych m.in. przez NBP, Fundację Fresnela i Helsińską Fundację Praw Człowieka.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.