Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
MEiN

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki (z udziałem środków europejskich) na realizację projektu pn. „Rak jelita grubego- ocena powikłań nerkowych leczenia adjuwantowego u chorych leczonych chemioterapią w schemacie FOLFOX lub 5- FU/kapecytabiną”, w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0”. Celem projektu  jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.

W ramach ww. projektu Pani Aleksandra Gładyś oraz Pani Sylwia Kozak, studentki VI roku kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, mogły zaprezentować na trzech międzynarodowych konferencjach naukowych wyniki badań retrospektywnych nad powikłaniami nerkowymi leczenia adjuwantowego stosowanego w raku jelita grubego. We wrześniu br. Studentki wzięły udział w konferencji Nephro Update Europe - 5th European Update Congress in Nephrology odbywającej się we Wiedniu (Austria). Dodatkowo w tym samym miesiącu Pani Aleksandra Gładyś  zaprezentowała wyniki przeprowadzonych badań na konferencji 16th Young European Scientist Meeting w Porto (Portugalia). Natomiast na przełomie listopada i grudnia br. Pani Sylwia Kozak przedstawiła wyniki badań innowacyjnego projektu na 15th European Colorectal Congress 2021 w St. Gallen (Szwajcaria).

Dodać należy, że przeprowadzone przez Studentki badania nie są obecne w literaturze naukowej, przez co projekt ma charakter nowatorski. Badanymi byli pacjenci otrzymujący chemioterapię w schemacie FOLFOX lub 5-FU/kapecytabina. Oceniana była czynność nerek przed oraz po trzech i sześciu miesiącach terapii. Do analizy włączono również pacjentów obciążonych kardiologicznie. Schematy chemioterapii stosowane u chorych włączonych do badania są powszechnie stosowane w raku jelita grubego w innych krajach europejskich i z tego względu ocena powikłań nerkowych jest tematem wzbudzającym zainteresowanie.

Opiekunem merytorycznym projektu jest Pan prof. dr hab. n. med. Jerzy Chudek, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chemioterapii Onkologicznej w Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Projekt pozakonkursowy o charakterze koncepcyjnym pn. „Najlepsi z najlepszych! 4.0” finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 071221 MEiN loga

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.