Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
A. Wiecek

Publikacje w prestiżowym czasopiśmie prof. Andrzeja Więcka o nowatorskiej metodzie leczenia niedokrwistości u chorych z przewlekłą niedokrwistością nerek.

5 listopada 2021 r. w The New England Journal of Medicine ukazały się dwa artykuły, których jednym ze współautorów jest Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek - Kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WNMK, Przewodniczący Rady Dziedziny Naukowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Opublikowane prace  to:  „Daprodustat for the Treatment of Anemia in Patients Undergoing Dialysis” oraz  „Daprodustat for the Treatment of Anemia in Patients Not Undergoing Dialysis”. Należy podkreślić, że współczynnik prestiżu i oddziaływania czasopisma The New England Journal of Medicine (Impact Factor / IF) wynosi 91.245 pkt.!

- Publikacje dotyczą nowatorskiej metody leczenia niedokrwistości u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek. Jedna z tych prac omawia wyniki uzyskane u chorych z niewydolnością nerek w stadiach łagodniejszych, tj. wówczas kiedy chorzy nie wymagają jeszcze dializoterapii. W drugiej publikacji przedstawiono wyniki uzyskane u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek, wymagających już dializoterapii – wyjaśnia prof. Więcek i dodaje: -  Znaczna niedokrwistość jest jednym z klinicznych następstw zaawansowanej niewydolności nerek i przyczynia się nie tylko do istotnego pogorszenia tzw. jakości życia tych chorych, ale również uczestniczy w patogenezie powikłań narządowych, w tym głównie sercowo-naczyniowych, które prowadzą do przedwczesnej śmierci. Uwzględniając fakt, że przewlekła choroba nerek jest rozpoznawana u ok. 10 proc. społeczeństwa, co prawda w  większości w łagodniejszych stadiach, ale z ryzykiem progresji do bardziej zaawansowanych postaci tej choroby, to wówczas możemy zauważyć, że problem ten nie ogranicza się jedynie o do marginalnej części społeczeństwa. Nowatorstwo tej metody leczenia polega na tym, że dotychczas w terapii niedokrwistości w przewlekłej chorobie nerek stosowano parenteralnie (w postaci zastrzyków podawanych dożylnie lub podskórnie) ludzką erytropoetynę uzyskiwaną  metodą rekombinacji generycznej. W naszych badaniach stosowaliśmy nową cząsteczkę podawaną doustnie, która umożliwia zwiększenie wytwarzania endogennej tj. własnej erytropoetyny i na tej drodze dochodzi do pobudzania erytropoezy. W mechanizmie działania tej cząsteczki wykorzystana jest najnowsza wiedza na temat wydzielenia erytropoetyny w warunkach hipoksji. Za prace nad poznaniem tych mechanizmów przyznano w 2019 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii – wyjaśnia prof. Więcek. Taka metoda leczenia jest bardziej korzystna, ponieważ lek podawany jest doustnie, a nie w postaci iniekcji. Ponadto do stymulacji erytropoezy dochodzi już przy fizjologicznym wzroście stężenie erytropoetyny w surowicy, a nie przy znacznym przekroczeniu poziomów fizjologicznych, jak to ma miejsce w przypadku dotychczasowej metody leczenia.

Prof. Więcek patogenezą i leczeniem niedokrwistości w chorobach nerek zajmuje się już od ponad 30 lat. Uczestniczył  w przeszłości w badaniach nad nowymi cząsteczkami stosowanymi  w leczeniu niedokrwistości u tych chorych i był współautorem wytycznych europejskich i światowych w tym zakresie. Został  zaproszony do udziału w pracach tzw. Komitetu Sterującego tego badania. W skład tego Komitetu wchodzili eksperci z całego świata - z Europy poza Panem Profesorem jeszcze tylko 2 osoby tj. z Wielkiej Brytanii i z Niemiec. Praca tego Komitetu wraz z instytucjami organizującymi i monitorującymi badania kliniczne polegała na opracowaniu od podstaw protokołu badania, nadzorowania przebiegu, opracowania statycznego uzyskanych wyników, przygotowaniu manuskryptów do publikacji oraz opracowania odpowiedzi na uwagi recenzentów.

- Autorzy tych publikacji należą do grona największych autorytetów w dziedzinie leczenia niedokrwistości w chorobach nerek, a nasz lider i pierwszy autor w obydwu publikacjach - Pan Prof. Ajay Singh pracuje w  Klinice Uniwersytetu Harvarda w Bostonie.

- Całość mojego udziału w tych badaniach obejmowała około 6 lat pracy. W tym czasie uczestniczyłem w dziesiątkach spotkań – początkowo bezpośrednich a w czasach pandemii drogą internetową.  W tym czasie brałem udział w prowadzonych na bieżąco analizach przebiegu zaplanowanego przez nas badania. Osobiście byłem odpowiedzialny za prawidłowy przebieg tego badania w krajach europejskich – mów prof. Andrzej Więcek.

Czasopismo The New England Journal of Medicine posiada jeden z najwyższych współczynników oddziaływania (IF) wśród czasopism medycznych (aktualnie 91.245 pkt). Do publikacji przyjmowanych jest jedynie kilka procent nadsyłanych tam dobrych manuskryptów. - Bez wieloletniej, szerokiej współpracy międzynarodowej udział w takim  gremium współautorów, gwarantujących publikacje w tym czasopiśmie nie byłby możliwy. Dlatego też korzystając z tej możliwości, zachęcam, zwłaszcza młodych pracowników naukowych naszego Uniwersytetu, do nawiązywania i pielęgnowania kontaktów z najlepszymi ośrodkami zagranicznymi. Mogę zapewnić na podstawie własnych doświadczeń, że oprócz wielkiej satysfakcji, przyniesie to znaczne korzyści w ich rozwoju naukowym – twierdzi Pan Profesor.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.