Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Pochówek i pożegnanie 124 Donatorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

W minioną sobotę w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej odbył się uroczysty pochówek i pożegnanie 124 Donatorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, osób, które w wspaniałomyślnie ofiarowały swoje ciała, by służyły studentom w nauce anatomii, pogłębianiu wiedzy, rozwojowi badań medycznych. Program Świadomej Donacji Zwłok SUM powstał jako pierwszy w kraju w 2003 roku. Wkrótce przyłączyły się inne uczelnie. Dzięki temu już całe pokolenia lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i elektroradiologów mogą czerpać ze szlachetnej decyzji Donatorów.

- Pani Ewa, Pani Krystyna, Pan Marek, Pan Krystian... W sumie 124 osoby, które żegnamy - dzięki ich altruistycznej decyzji przyszli medycy mogli lepiej poznać tajniki anatomii, żeby skuteczniej leczyć pacjentów. W imieniu naszych studentów, w imieniu władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z całego serca dziękuję Donatorom, zaś wdzięczność swą chcemy okazać także tym pożegnaniem, pochyleniem z szacunkiem głowy, modlitwą – powiedział podczas uroczystości prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, prorektor ds. studiów i studentów. Jak dodał: Dla studentów zajęcia z anatomii to często pierwsze zetknięcie się z czyjąś śmiercią. Z jednej strony to wielka lekcja pokory, z drugiej zetknięcie się z prawdziwie humanistyczną, godną naśladowania postawą osób, dzięki którym „śmierć może pomóc życiu". Ceremonii towarzyszył poczet sztandarowy SUM, zaś studenci przenosili urny do kolumbarium. Odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Obecnie w bazie Donatorów SUM w Katowicach znajduje się 2081 Aktów przekazania zwłok.

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.