Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Pochówek i pożegnanie 124 Donatorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

W minioną sobotę w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej odbył się uroczysty pochówek i pożegnanie 124 Donatorów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, osób, które w wspaniałomyślnie ofiarowały swoje ciała, by służyły studentom w nauce anatomii, pogłębianiu wiedzy, rozwojowi badań medycznych. Program Świadomej Donacji Zwłok SUM powstał jako pierwszy w kraju w 2003 roku. Wkrótce przyłączyły się inne uczelnie. Dzięki temu już całe pokolenia lekarzy, pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i elektroradiologów mogą czerpać ze szlachetnej decyzji Donatorów.

- Pani Ewa, Pani Krystyna, Pan Marek, Pan Krystian... W sumie 124 osoby, które żegnamy - dzięki ich altruistycznej decyzji przyszli medycy mogli lepiej poznać tajniki anatomii, żeby skuteczniej leczyć pacjentów. W imieniu naszych studentów, w imieniu władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z całego serca dziękuję Donatorom, zaś wdzięczność swą chcemy okazać także tym pożegnaniem, pochyleniem z szacunkiem głowy, modlitwą – powiedział podczas uroczystości prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, prorektor ds. studiów i studentów. Jak dodał: Dla studentów zajęcia z anatomii to często pierwsze zetknięcie się z czyjąś śmiercią. Z jednej strony to wielka lekcja pokory, z drugiej zetknięcie się z prawdziwie humanistyczną, godną naśladowania postawą osób, dzięki którym „śmierć może pomóc życiu". Ceremonii towarzyszył poczet sztandarowy SUM, zaś studenci przenosili urny do kolumbarium. Odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Obecnie w bazie Donatorów SUM w Katowicach znajduje się 2081 Aktów przekazania zwłok.

SUM © 2016-2021