Międzynarodowa Konferencja Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

 

-Zdaję sobie doskonale sprawę z uwagi jaką przykładamy do tematu psychiatrii dzieci i młodzieży. Czasy są czasami wielkich wyzwań i tym bardziej potrzebujemy Państwa działań i Państwa aktywności. Cieszę się, że właśnie nad tym Państwo pracujecie i mam nadzieje, że postęp psychiatrii dzieci i młodzieży będzie przebiegał bardzo szybko. Potrzeba więcej psychiatrów dziecięcych, bo potrzeby są ogromne, a pandemia Covid-19 zobrazowała jak wielkie są wyzwania i jak wiele trzeba pomagać dzieciom i młodzieży aby przebrnęły przez trudne czasy – tymi słowami otwarł konferencję prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Prof. Małgorzata Janas Kozik, Kierownik Katedry I Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego, podsumowała trwający od 3 lat (reforma rozpoczęła się w 2017 roku) okres reformy psychiatrii. – To jest ciężka praca ekspertów, praca Pro publico bono, po to aby wypracować model. Zależało nam na deinstytucjonalizacji opieki psychiatrycznej w Polsce - wyjaśniła prof. M. Janas-Kozik  i dodała: - postawiliśmy na współpracę ze środowiskami najważniejszymi- rodzinnym i szkolnym, stąd pomysł środowiskowych ośrodków psychologiczno-psychoterapeutycznych, gdzie nie pracuje lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, a psycholog, terapeuta środowiskowy i psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Zależało nam na wyrównaniu różnic między regionami w kraju.

- Coś co podkreślam od początku, reforma psychiatrii dzieci i młodzieży jest systemowa, ewolucyjna – wyjaśniła prof. Janas-Kozik. To co zostało stworzone można nazwać szkieletem, który należy dostosować do lokalnych warunków środowiskowych. Co Podczas reformy udało się wprowadzić? Program specjalizacji z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży, nowy zawód Terapeuta środowiskowy dzieci i młodzieży oraz specjalizację z psychologii klinicznej.  Reforma wspierana jest ze środków UE oraz Ministerstwa Zdrowia.

W spotkaniu udział wzięli m.in. JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Kanclerz SUM dr n. med. Ireneusz Ryszkiel, a także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Dorota Olczyk oraz z-ca Dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Dyrektor Maciej Karaszewski.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego oraz Zarządu Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.