Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Międzynarodowa Konferencja Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

 

-Zdaję sobie doskonale sprawę z uwagi jaką przykładamy do tematu psychiatrii dzieci i młodzieży. Czasy są czasami wielkich wyzwań i tym bardziej potrzebujemy Państwa działań i Państwa aktywności. Cieszę się, że właśnie nad tym Państwo pracujecie i mam nadzieje, że postęp psychiatrii dzieci i młodzieży będzie przebiegał bardzo szybko. Potrzeba więcej psychiatrów dziecięcych, bo potrzeby są ogromne, a pandemia Covid-19 zobrazowała jak wielkie są wyzwania i jak wiele trzeba pomagać dzieciom i młodzieży aby przebrnęły przez trudne czasy – tymi słowami otwarł konferencję prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Prof. Małgorzata Janas Kozik, Kierownik Katedry I Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego, podsumowała trwający od 3 lat (reforma rozpoczęła się w 2017 roku) okres reformy psychiatrii. – To jest ciężka praca ekspertów, praca Pro publico bono, po to aby wypracować model. Zależało nam na deinstytucjonalizacji opieki psychiatrycznej w Polsce - wyjaśniła prof. M. Janas-Kozik  i dodała: - postawiliśmy na współpracę ze środowiskami najważniejszymi- rodzinnym i szkolnym, stąd pomysł środowiskowych ośrodków psychologiczno-psychoterapeutycznych, gdzie nie pracuje lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, a psycholog, terapeuta środowiskowy i psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Zależało nam na wyrównaniu różnic między regionami w kraju.

- Coś co podkreślam od początku, reforma psychiatrii dzieci i młodzieży jest systemowa, ewolucyjna – wyjaśniła prof. Janas-Kozik. To co zostało stworzone można nazwać szkieletem, który należy dostosować do lokalnych warunków środowiskowych. Co Podczas reformy udało się wprowadzić? Program specjalizacji z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży, nowy zawód Terapeuta środowiskowy dzieci i młodzieży oraz specjalizację z psychologii klinicznej.  Reforma wspierana jest ze środków UE oraz Ministerstwa Zdrowia.

W spotkaniu udział wzięli m.in. JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Kanclerz SUM dr n. med. Ireneusz Ryszkiel, a także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Dorota Olczyk oraz z-ca Dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Dyrektor Maciej Karaszewski.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego oraz Zarządu Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.