Naukowcy z SUM w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie

6 naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego znalazło się w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie, przygotowywanym przez Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier.  Opracowany ranking opiera się na dwóch zestawieniach.

Pierwsze zestawienie ocenia całościowy dorobek naukowców od początku kariery do 2020 r. według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha i liczba cytowań przez innych autorów), drugie zestawienie dotyczy najczęściej cytowanych osiągnięć na świecie i odnosi się tylko do 2020 r.

W pierwszym zestawieniu znalazł się dorobek nieżyjącego Jego Magnificencji Pana prof. Zbigniewa S. Hermana (Rektora ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej
w Katowicach w latach 1980-1982). Prof. Zbigniew S. Herman był światowej klasy naukowcem, którego dorobek składał się z ponad 340 publikacji z zakresu farmakologii, farmakologii klinicznej i farmakoterapii. Na liście podsumowującej dorobek znaleźli się także Pan prof. Michał Tendera (III Katedra Kardiologii-Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca WNMK), Pan prof. Jan Kowalski (Katedra i Zakład Genetyki Medycznej WNF), Pani prof. Ewelina Szliszka (Katedra i Zakład Mikrobiologii i Immunologii WNMZ).

Drugie zestawienie dotyczy najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 r. W skład tej grupy wchodzą: Pan prof. Michał Tendera, Pani prof. Ewelina Szliszka, Pani prof. Katarzyna Komosińska-Vassev (Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej WNF) oraz Pani prof. Marta Tanasiewcz (Katedra Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją - Zakład Stomatologii Zachowawczej
z Endodoncją (WNMZ).

Nasi naukowcy, ujęci w amerykańskim rankingu, zajmują się kluczowymi obszarami badawczymi naszej uczelni. To silna kadra, która swoją karierę naukową związała od początku swojej pracy naukowej ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Jest to duże wyróżnienie dla naszych naukowców oraz dla Uczelni.

Link do Rankingu: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3

prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec

Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach