Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Naukowcy z SUM w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie

6 naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego znalazło się w prestiżowym rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie, przygotowywanym przez Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier.  Opracowany ranking opiera się na dwóch zestawieniach.

Pierwsze zestawienie ocenia całościowy dorobek naukowców od początku kariery do 2020 r. według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha i liczba cytowań przez innych autorów), drugie zestawienie dotyczy najczęściej cytowanych osiągnięć na świecie i odnosi się tylko do 2020 r.

W pierwszym zestawieniu znalazł się dorobek nieżyjącego Jego Magnificencji Pana prof. Zbigniewa S. Hermana (Rektora ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej
w Katowicach w latach 1980-1982). Prof. Zbigniew S. Herman był światowej klasy naukowcem, którego dorobek składał się z ponad 340 publikacji z zakresu farmakologii, farmakologii klinicznej i farmakoterapii. Na liście podsumowującej dorobek znaleźli się także Pan prof. Michał Tendera (III Katedra Kardiologii-Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca WNMK), Pan prof. Jan Kowalski (Katedra i Zakład Genetyki Medycznej WNF), Pani prof. Ewelina Szliszka (Katedra i Zakład Mikrobiologii i Immunologii WNMZ).

Drugie zestawienie dotyczy najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 r. W skład tej grupy wchodzą: Pan prof. Michał Tendera, Pani prof. Ewelina Szliszka, Pani prof. Katarzyna Komosińska-Vassev (Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej WNF) oraz Pani prof. Marta Tanasiewcz (Katedra Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją - Zakład Stomatologii Zachowawczej
z Endodoncją (WNMZ).

Nasi naukowcy, ujęci w amerykańskim rankingu, zajmują się kluczowymi obszarami badawczymi naszej uczelni. To silna kadra, która swoją karierę naukową związała od początku swojej pracy naukowej ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Jest to duże wyróżnienie dla naszych naukowców oraz dla Uczelni.

Link do Rankingu: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3

prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec

Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.