Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Uroczyste przekazanie podpisanie umów między stronami

Umowa SUM z Regionalnym ośrodkiem metodyczno-edukacyjnym „Metis" w Katowicach. Wprowadzamy nowatorskie metody nauczania!

3 listopada została podpisana została umowa pomiędzy Bożeną Bucką, dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego „Metis" a JM Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczepańskim. Razem będziemy realizować pionierskie projekty w pracy edukacyjnej i wychowawczej, wykorzystując metodę "dramy".

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział także dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM – Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni oraz Marcin Drzazga (pracownik SUM) i Tomasz Wojtasik (pracownik „Metis"), którzy realizują projekt.

Ma on charakter regionalny i będzie realizowany w ramach Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

W ramach pierwszego etapu projektu zaplanowano organizację warsztatów dla nauczycieli szkół, celem przekazania wiedzy z zakresu stosowania metody „dramy" w pracy edukacyjnej i wychowawczej.

- Jestem niezwykle zadowolona i dumna z perspektywy naszej współpracy. Dzisiejsza edukacja polega na zbudowaniu indywidualnych ścieżek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jesteście państwo dla nas wielkim sojusznikiem w promowaniu ważnych zdrowotnych tematów – stwierdziła dyrektor Bucka.

JM Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański podkreślił, że liczy na ścisłą i długotrwałą współpracę. – By między innymi zaintrygować wiedzą medyczną młodzież, a także przekazać najmłodszym jak ważna jest profilaktyka i promowanie prozdrowotnych zachowań– ocenił prof. Szczepański.

Specyfika "dramy" polega na tym, że korzysta z kreatywnych i angażujących metod pracy: tworzenia opowieści, metafor, symboli i odgrywania ról. Atrakcyjne techniki sprawiają, że warsztaty są dla uczestników „żywym doświadczeniem" i niecodzienną inspiracją.

- Zaangażowani w projekt nauczyciele zostaną przeszkoleni z zakresu tworzenia scenariuszy "dramowych" dla swoich uczniów – wyjaśnia Tomasz Wojtasik. – Naszym celem jest kształtowanie u młodego społeczeństwa postaw zrozumienia i empatii wobec rówieśników dotkniętych różnymi schorzeniami, a także wsparcie w kształtowaniu dobrych nawyków i dbałości o zdrowie swoje oraz innych.

- Do zbudowania scenariuszy wykorzystamy prawdziwe, poruszające historie, których uczniowie doświadczają w sposób bardzo osobisty, dzięki czemu nauczyciele będą mogli za pomocą nabytych kompetencji oraz przy wsparciu dydaktycznym pracowników SUM poszerzyć ich wiedzę, ale przede wszystkim przygotować do konkretnych działań wspierających prozdrowotne zmiany w swoim życiu jak i w swoim środowisku - dodaje Marcin Drzazga, opracowujący scenariusze.

W pierwszej kolejności zostaną podjęte tematy związane z profilaktyką otyłości, profilaktyką nowotworowa, zdrowia psychicznego i zdrowego kręgosłupa.

Wykorzystywane w "dramie" improwizacje pozwalają przeżyć doświadczenie w bezpiecznych warunkach, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków.

Działania w ramach projektu zostaną również bezpośrednio skierowane do uczniów szkół jak ich opiekunów prawnych. Planuje się przeprowadzenie spotkań z rodzicami/opiekunami prawnymi w zakresie wprowadzenia w szkołach projektu i problematyki z zakresu edukacji zawodowej.

SUM © 2016-2021