Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Uroczyste przekazanie podpisanie umów między stronami

Umowa SUM z Regionalnym ośrodkiem metodyczno-edukacyjnym „Metis" w Katowicach. Wprowadzamy nowatorskie metody nauczania!

3 listopada została podpisana została umowa pomiędzy Bożeną Bucką, dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego „Metis" a JM Rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr. hab. n. med. Tomaszem Szczepańskim. Razem będziemy realizować pionierskie projekty w pracy edukacyjnej i wychowawczej, wykorzystując metodę "dramy".

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział także dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM – Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni oraz Marcin Drzazga (pracownik SUM) i Tomasz Wojtasik (pracownik „Metis"), którzy realizują projekt.

Ma on charakter regionalny i będzie realizowany w ramach Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie.

W ramach pierwszego etapu projektu zaplanowano organizację warsztatów dla nauczycieli szkół, celem przekazania wiedzy z zakresu stosowania metody „dramy" w pracy edukacyjnej i wychowawczej.

- Jestem niezwykle zadowolona i dumna z perspektywy naszej współpracy. Dzisiejsza edukacja polega na zbudowaniu indywidualnych ścieżek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jesteście państwo dla nas wielkim sojusznikiem w promowaniu ważnych zdrowotnych tematów – stwierdziła dyrektor Bucka.

JM Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański podkreślił, że liczy na ścisłą i długotrwałą współpracę. – By między innymi zaintrygować wiedzą medyczną młodzież, a także przekazać najmłodszym jak ważna jest profilaktyka i promowanie prozdrowotnych zachowań– ocenił prof. Szczepański.

Specyfika "dramy" polega na tym, że korzysta z kreatywnych i angażujących metod pracy: tworzenia opowieści, metafor, symboli i odgrywania ról. Atrakcyjne techniki sprawiają, że warsztaty są dla uczestników „żywym doświadczeniem" i niecodzienną inspiracją.

- Zaangażowani w projekt nauczyciele zostaną przeszkoleni z zakresu tworzenia scenariuszy "dramowych" dla swoich uczniów – wyjaśnia Tomasz Wojtasik. – Naszym celem jest kształtowanie u młodego społeczeństwa postaw zrozumienia i empatii wobec rówieśników dotkniętych różnymi schorzeniami, a także wsparcie w kształtowaniu dobrych nawyków i dbałości o zdrowie swoje oraz innych.

- Do zbudowania scenariuszy wykorzystamy prawdziwe, poruszające historie, których uczniowie doświadczają w sposób bardzo osobisty, dzięki czemu nauczyciele będą mogli za pomocą nabytych kompetencji oraz przy wsparciu dydaktycznym pracowników SUM poszerzyć ich wiedzę, ale przede wszystkim przygotować do konkretnych działań wspierających prozdrowotne zmiany w swoim życiu jak i w swoim środowisku - dodaje Marcin Drzazga, opracowujący scenariusze.

W pierwszej kolejności zostaną podjęte tematy związane z profilaktyką otyłości, profilaktyką nowotworowa, zdrowia psychicznego i zdrowego kręgosłupa.

Wykorzystywane w "dramie" improwizacje pozwalają przeżyć doświadczenie w bezpiecznych warunkach, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków.

Działania w ramach projektu zostaną również bezpośrednio skierowane do uczniów szkół jak ich opiekunów prawnych. Planuje się przeprowadzenie spotkań z rodzicami/opiekunami prawnymi w zakresie wprowadzenia w szkołach projektu i problematyki z zakresu edukacji zawodowej.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.