Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
plakat komferencji

Wszystko zaczęło się w… I Klinice Kardiologii kierowanej przez prof. Leszka Gieca. Wtedy młody, prowadzony przez Profesora zespół w składzie: Anna Maria Wnuk-Wojnar, Maria Trusz-Gluza i Andrzej Szulc, Janusz Drzewiecki, a także inżynier Marek Szpak w latach 70. wprowadzili elektrofizjologię kliniczną – inwazyjną metodę diagnostyki zaburzeń rytmu serca.

W 1981 i 1982 r. pojawiły się  pierwsze prace naukowe, publikacje o ablacji łącza przedsionkowo-komorowego. Zagraniczne szkolenia, w których brali udział Anna Maria Wnuk-Wojnar i Andrzej Szulc – to pierwsze doświadczenia w zakresie ablacji. W 1986 r. wykonano pierwszy w Polsce zabieg ablacji AVN w składzie Janusz Drzewiecki, Maria Trusz-Gluza, Anna Maria Wnuk-Wojnar oraz Andrzej Szulc. Dzięki zabiegowi doszło do przerwania częstoskurczu. Tydzień później pacjentowi wszczepiono na stałe układ stymulujący. Podobnych zabiegów wykonano 20. W niedługim czasie do zespołu dołączył Cezary Czerwiński z udziałem, którego wykonano pierwsze zabiegi ablacji prądem RF z użyciem profesjonalnego ablatora.

Ostatnie dziesięciolecia pokazały, że początki elektroterapii i elektrofizjologii znacząco różniły się od aktualnej praktyki. Jednak zawsze oprócz doskonalenia sprzętu medycznego bardzo ważne było zaangażowanie, odwaga i zapał zespołu medyków.

 

zdjęcie dekoracyjne zdjęcie dekoracyjne

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.