Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Profesor Eugeniusz J. Kucharz odznaczony Nagrodą Specjalną Towarzystwa Internistów Polskich

W dniu 24 września 2021 r. z okazji 70-tych urodzin profesora Eugeniusza Józefa Kucharza i 25-lecia istnienia Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Reumatologii i Immunologii Klinicznej naszej Uczelni dr med. Piotr Gajewski i prof. dr hab. Jan Duława wręczyli  prof. Eugeniuszowi J. Kucharzowi Nagrodę Specjalną Towarzystwa Internistów Polskich w uznaniu wielu lat czynnej pracy na rzecz nauki o chorobach wewnętrznych w Polsce i na świecie.

Trzeba przypomnieć, że prof. Eugeniusz J. Kucharz był wieloletnim członkiem Komitetu Wykonawczego International Society of Internal Medicine (ISIM) i przyczynił się do wprowadzenia wielu narodowych towarzystw internistycznych to tej światowej federacji, za co został uhonorowany członkostwem honorowym ISIM. Jest również członkiem honorowym European Federation of Internal Medicine (był wieloletnim przedstawicielem TIP w tej organizacji), a także członkiem American College of Physicians.  W latach 2004-2008 był prezesem Towarzystwa Internistów Polskich (TIP)  i zorganizował uroczyste obchody stulecia towarzystwa, w tym dwie konferencje Gala Interny Polskiej oraz spotkanie prezesów 41 narodowych towarzystw medycyny wewnętrznej z całego świata (Katowice 2006 r.), a także wydanie Medalu TIP i serii znaczków Poczty Polskiej upamiętniających wielkich polskich internistów. Jest członkiem honorowym TIP i kilku zagranicznych stowarzyszeń internistycznych.

Nagrodą specjalną TIP jest statuetka (zdjęcie poniżej) autorstwa artysty rzeźbiarza prof. Karola Gąsienicy Szostaka. W intencji autora oddaje ona istotę lekarskiego powołania oraz wzajemnej relacji między lekarzem a pacjentem. Kilka lat temu tak mówił o swej rzeźbie jej twórca: „Dzień dobry” jest jak magiczne zaklęcie, ma zmieniać najbardziej ponury dzień w pogodny.

W naszej kulturze, wraz z uściśnięciem ręki, stanowi rytuał o głębokim znaczeniu. Najczęściej jest po prostu życzeniem bliźniemu tylko tego, co dobre – jest więc również wyrazem empatii. Kiedy życzenie „dzień dobry” wypowiada lekarz do pacjenta, niesie ono nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do poprawy zdrowia.(…) W ten sposób zwykłe powitanie staje się uściskiem utrzymującym dwie osoby w równowadze, która oznacza jednocześnie różnicę między nimi i ich wzajemne uzupełnianie się. Lekarz i pacjent trwają, starając się nie stracić tej równowagi, w łańcuchu ludzi dobrej woli, z nadzieją na kolejny dobry dzień.

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.