REKORD W LICZBIE PRZESZCZEPÓW SZPIKU. KATOWICKI SZPITAL NAJLEPSZY W KRAJU.
Imponujące osiągnięcie katowickiego szpitala i polskiej transplantologii szpiku – w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach przeprowadzono w ostatnich tygodniach pięciotysięczną transplantację szpiku kostnego. Katowicki szpital nie tylko bije własne rekordy, jest też placówką, która w ostatnich latach wykonuje najwięcej przeszczepów szpiku w Polsce.
„Jubileuszową" pacjentką jest 21-letnia pani Aleksandra z woj. warmińsko-mazurskiego. Transplantację allogeniczną od siostry przeprowadzono u niej pod koniec czerwca tego roku.
- Teraz czuję się już dobrze, wracam w domu do zdrowia, sil przybywa. Dziękuje całemu zespołowi medycznemu szpitala za leczenie i opiekę. To miło, że jestem pacjentką nr 5 tys., ale tak naprawdę nie ma to dla mnie wielkiego znaczenia. Chcę po prostu być zdrowa - mówi pani Aleksandra.
Pierwszy przeszczep szpiku (autotransplantację) wykonano w katowickim ośrodku 26 kwietnia 1991 roku. W 1997 roku wykonano tu pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Obecnie Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach to najważniejszy ośrodek transplantacji szpiku w Polsce. W 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa, przeprowadzono tu aż 312 transplantacji szpiku kostnego – najwięcej w kraju. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w również rekordowym roku 2019, kiedy to katowicki szpital także był na czele ogólnopolskiego zestawienia liczby wykonanych przeszczepów /284 transplantacje/. Tymczasem według danych za 2020 roku w Polsce odnotowano spadek liczby takich zabiegów o około 10 proc.
Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach dysponuje 95 łóżkami, w tym 29 to stanowiska przeszczepowe. W skład oddziału wchodzi również poradnia hematologiczna, poradnia transplantacyjna, bank komórek, pracownia inżynierii szpiku oraz laboratorium hematologiczne. Zespół oddziału liczy ok. 150 osób – to lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy ds. transplantacji, diagności laboratoryjni praz personel pomocniczy.
- Co miesiąc na oddział lub do przyszpitalnych poradni trafia ok. półtora tysiąca pacjentów z problemami hematologicznymi. Oczywiście, tyko niewielka grupa z ich wymaga tak zaawansowanego leczenia, jakim jest przeszczep szpiku. Czas oczekiwania na zabieg to 1-3 miesiące, w zależności od stanu pacjenta i rodzaju transplantacji. Po przeszczepie pacjenci pozostają w szpitalu od 3 do 8 tygodni. Po kilku miesiącach stopniowo odstawienie są leki blokujące odrzucenie przeszczepu - informuje prof. Grzegorz Helbig, kierujący Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach.
Od 2018 roku katowicki szpital wykonuje przeszczepy od dawców haploidentycznych, czyli spokrewnionych ale nie w pełni zgodnych. - Liczba tego typu przeszczepów rośnie, nie tylko w naszym ośrodku. Do tej pory wykonaliśmy 60 tego typu transplantacji. W roku 2020 - 18 zabiegów, najwięcej w kraju - mówi prof. Grzegorz Helbig.
Z przeszczepu haploidentycznego skorzystała 74-letnia pani Krystyna. Zabieg przeprowadzono u niej półtora roku temu. - Czas oczekiwania na przeszczep był krótki, bo nie trzeba było szukać dawcy. Udał się w 100 procentach. Czuje się teraz dobrze i zachęcam do tego typu przeszczepów wszystkich tych pacjentów, u których jest on możliwy – mówi pani Krystyna.
Dawcą dla pani Krystyny był syn. - To była dla mnie oczywistość, żeby oddać szpik. To tylko trochę dyskomfortu dla mnie, a na szali było życie mamy, więc nie było się nad czy zastanawiać. Mama dostała nowe życie - mówi pan Rafał.
Jak zaznacza dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach, osiągniecia Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku stawiają kierowaną prze niego placówkę w gronie najlepszych w kraju. - Jesteśmy jednym z najstarszych szpitali w regionie, z piękną tradycją i wspaniałym dorobkiem wielu znakomitych medyków. Pamiętamy o tej pięknej historii, ale zgodnie z misją naszego szpitala „Nowoczesna medycyna w zabytkowych murach" leczymy pacjentów z wykorzystaniem najnowocześniejszych zdobyczy współczesnej medycyny. Sukcesy Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, ale też innych naszych oddziałów, są tego najlepszym potwierdzeniem - mówi dr Włodzimierz Dziubdziela.
W 2021 roku Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego SUM w Katowicach został przez pacjentów wybrany najlepszą placówką onkologiczną w Polsce. W rankingu portalu Onkomapa, prowadzonym przez fundację Alivia, katowicki ośrodek otrzymał ocenę 4,7/5 od 198 chorych. Pacjenci wysoko ocenili m. in. sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.