Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Fotografia Wojciech Ścierski

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Ścierski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM. Rozwój naukowo-badawczy rozpoczął w Katedrze i Klinice Laryngologii w Katowicach a następnie kontynuował go w Katedrze i Oddziale Klinicznym Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Zabrzu, w której pracuje do dnia dzisiejszego na stanowisku adiunkta. Tytuł specjalisty w dziedzinie otorynolaryngologii uzyskał w 1999 roku. W roku 1998 uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2008 roku stopień doktora habilitowanego.

Profesor Wojciech Ścierski od 2016 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi. W latach 2010-2012 był Przewodniczącym Zarządu Oddziału Śląsko - Opolskiego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów – Chirurgów Głowy i Szyi. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in: European Laryngological Society, Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów, Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, International Evoked Response Audiometry Study Group (IERASG) i Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Od roku 2014 pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie otorynolaryngologii na terenie województwa śląskiego.

Profesor od przeszło 20 lat zajmuje się badaniami nad możliwościami nowoczesnej diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu (Laser CO2 i Er:YAG) - chrapania i zespołu obturacyjnych bezdechów sennych. Prowadzi badania morfometryczne, molekularne i genetyczne w nowotworach głowy i szyi współpracując z University of Florida Burnett School of Biomedical Sciences College of Medicine (Orlando, USA) i Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Wspólnie z Katedrą Biomateriałów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracował model biomechaniczny tchawicy owcy, na podstawie którego wytworzono nowy kompozytowy biomateriał syntetyczny. Autor wielu opracowań dotyczących możliwości wykorzystania materiałów syntetycznych do rekonstrukcji uszkodzeń w obrębie dróg oddechowych.

Jest inicjatorem współpracy naukowo-badawczej z wieloma jednostkami naukowymi w kraju i za granicą. Jest autorem i współautorem 151 pełnotekstowych publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych o łącznym IF 75 pkt, z indexem Hirscha 9. Autor 3 rozdziałów w książkach o tematyce laryngologicznej.

Uczestniczy w kształceniu młodej kadry jako nauczyciel akademicki, kierownik specjalizacji lekarzy z otorynolaryngologii, opiekun naukowy w przewodach doktorskich, a także organizator kursów szkoleniowych dla Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dla lekarzy specjalizujących się w otorynolaryngologii.

Wyróżniony kilkoma nagrodami Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w zakresie działalności naukowej za prace dotyczące wpływu zespołu bezdechów sennych na powikłania w obrębie układu krążenia.

Współpracuje z organizacjami pacjentów, bierze udział w popularyzacji wiedzy na temat chorób otolaryngologicznych, przede wszystkim zespołu bezdechów sennych oraz nowotworów w obrębie głowy i szyi w mediach.

Poza pracą zawodową zajmuje się kolarstwem górskim. Został mistrzem Polski w kolarstwie górskim MTB w 2016 roku.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.