Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Doktoraty / Habilitacje

Zbliża się święto śląskiej nauki, czyli Śląski Festiwal Nauki

To impreza nie tylko o regionalnym, czy ogólnopolskim wymiarze. Można powiedzieć, że Śląski Festiwal Nauki, który trwać będzie od 9 do 15 października, wpisuje się swoim rozmachem w europejski kalendarz naukowych wydarzeń. Śląski Uniwersytet Medyczny jest aktywnym uczestnikiem Festiwalu.

Obecnie ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie.

- Podczas ostatniej edycji w styczniu 2020 roku w programie festiwalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym znalazło się kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 215 stanowisk pokazowych (pogrupowanych w 6 obszarów wiedzy oraz kilka stref specjalnych), 165 wykładów, 133 warsztaty i ponad 150 różnorodnych wydarzeń na 6 scenach. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 2200 wystawców oraz ponad 330 prelegentów i wykładowców. W ciągu dwóch dni gmach MCK odwiedziło ponad 51 tysięcy uczestników, a publiczność czterech dotychczasowych edycji to już ponad 150 tysięcy osób! – mówią organizatorzy.

O międzynarodowym charakterze kolejnych edycji świadczy też fakt, że Śląski Festiwal Nauki został zgłoszony i przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której będzie promowany. ŚFN został również wyróżniony „Złotą różą", czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), a także triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Ten festiwal pokazuje jak nauka ważna jest nie tylko dla nas, ale dla wszystkich ludzi. Właśnie nauka oparta na faktach, a nie „wiedzy magików" – stwierdził profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Z roku na rok widzimy też jak rośnie ranga śląskiej nauki.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, do udziału w której zaprosił rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

- To piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, w którym jako uczelnia uczestniczymy od początku. Cieszy nas jego europejska ranga i rosnąca popularność. Jako SUM przygotowaliśmy wiele atrakcji naukowych – powiedziała podczas wczorajszej konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia – Stec, prorektor SUM ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Jako uczelnia zaprezentujemy m.in. pełno-postaciowy symulator pacjenta, znajdujący się na stanowisku szpitalnego oddziału ratunkowego, które będzie wyposażone w prawdziwy sprzęt medyczny. Manekin wiernie odzwierciedla podstawowe funkcje życiowe prawdziwej osoby dorosłej oraz pozwala na wykonanie wielu rzeczywistych procedur medycznych. Uczestnicy będą mieli możliwość osłuchania płuc, wykonania ekg, zbadania tętna czy nawet przeprowadzenia defibrylacji w warunkach całkowicie bezpiecznych zarówno dla nich jak i dla pacjenta - symulatora.

Jedną z atrakcji, która cieszy się ogromną popularnością jest tzw. stoisko pluszowego misia, gdzie pluszakowi będzie można pobrać krew z soku z buraka i wykonać rozmaz na profesjonalnych szkiełkach.

- To stanowisko to nie tylko zabawa, ale również nauka, gdyż podczas wykonywania ćwiczeń nasi studenci będą opowiadać różne ciekawostki, które zapewne zainteresują nie tylko dzieci, ale również dorosłych – powiedziała prof. Mizia – Stec.

Mamy jeszcze niezwykle interesującą propozycję od młodych okulistów. Jeśli nie jesteś pewien czy wzrok twojego dziecka rozwija się w prawidłowy sposób nasi studenci pokażą jak to sprawdzić w domowych warunkach, jak przygotować dziecko z różnym stopniem komunikacji (również z komunikacją alternatywną) do wizyty u specjalisty oraz powiedzą kiedy wizyta malucha u okulisty jest niezbędna.

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

W linku program Festiwalu https://www.slaskifestiwalnauki.pl/5-sfn-co-gdzie-i-kiedy-podstawowe-informacje

SUM © 2016-2021