Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Zbliża się święto śląskiej nauki, czyli Śląski Festiwal Nauki

To impreza nie tylko o regionalnym, czy ogólnopolskim wymiarze. Można powiedzieć, że Śląski Festiwal Nauki, który trwać będzie od 9 do 15 października, wpisuje się swoim rozmachem w europejski kalendarz naukowych wydarzeń. Śląski Uniwersytet Medyczny jest aktywnym uczestnikiem Festiwalu.

Obecnie ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie.

- Podczas ostatniej edycji w styczniu 2020 roku w programie festiwalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym znalazło się kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 215 stanowisk pokazowych (pogrupowanych w 6 obszarów wiedzy oraz kilka stref specjalnych), 165 wykładów, 133 warsztaty i ponad 150 różnorodnych wydarzeń na 6 scenach. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 2200 wystawców oraz ponad 330 prelegentów i wykładowców. W ciągu dwóch dni gmach MCK odwiedziło ponad 51 tysięcy uczestników, a publiczność czterech dotychczasowych edycji to już ponad 150 tysięcy osób! – mówią organizatorzy.

O międzynarodowym charakterze kolejnych edycji świadczy też fakt, że Śląski Festiwal Nauki został zgłoszony i przyjęty do sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której będzie promowany. ŚFN został również wyróżniony „Złotą różą", czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), a także triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce" PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Ten festiwal pokazuje jak nauka ważna jest nie tylko dla nas, ale dla wszystkich ludzi. Właśnie nauka oparta na faktach, a nie „wiedzy magików" – stwierdził profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Z roku na rok widzimy też jak rośnie ranga śląskiej nauki.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, do udziału w której zaprosił rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

- To piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, w którym jako uczelnia uczestniczymy od początku. Cieszy nas jego europejska ranga i rosnąca popularność. Jako SUM przygotowaliśmy wiele atrakcji naukowych – powiedziała podczas wczorajszej konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia – Stec, prorektor SUM ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Jako uczelnia zaprezentujemy m.in. pełno-postaciowy symulator pacjenta, znajdujący się na stanowisku szpitalnego oddziału ratunkowego, które będzie wyposażone w prawdziwy sprzęt medyczny. Manekin wiernie odzwierciedla podstawowe funkcje życiowe prawdziwej osoby dorosłej oraz pozwala na wykonanie wielu rzeczywistych procedur medycznych. Uczestnicy będą mieli możliwość osłuchania płuc, wykonania ekg, zbadania tętna czy nawet przeprowadzenia defibrylacji w warunkach całkowicie bezpiecznych zarówno dla nich jak i dla pacjenta - symulatora.

Jedną z atrakcji, która cieszy się ogromną popularnością jest tzw. stoisko pluszowego misia, gdzie pluszakowi będzie można pobrać krew z soku z buraka i wykonać rozmaz na profesjonalnych szkiełkach.

- To stanowisko to nie tylko zabawa, ale również nauka, gdyż podczas wykonywania ćwiczeń nasi studenci będą opowiadać różne ciekawostki, które zapewne zainteresują nie tylko dzieci, ale również dorosłych – powiedziała prof. Mizia – Stec.

Mamy jeszcze niezwykle interesującą propozycję od młodych okulistów. Jeśli nie jesteś pewien czy wzrok twojego dziecka rozwija się w prawidłowy sposób nasi studenci pokażą jak to sprawdzić w domowych warunkach, jak przygotować dziecko z różnym stopniem komunikacji (również z komunikacją alternatywną) do wizyty u specjalisty oraz powiedzą kiedy wizyta malucha u okulisty jest niezbędna.

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

W linku program Festiwalu https://www.slaskifestiwalnauki.pl/5-sfn-co-gdzie-i-kiedy-podstawowe-informacje

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.