Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego dla  lekarki Jolanty Wadowskiej-Król, która uratowała zdrowie i życie tysięcy śląskich dzieci

Pani doktor Jolanta Wadowska-Król pracowała w małej przychodni w Katowicach- Szopienicach, gdy odkryła, że jej mali podopieczni źle się rozwijają, chorują zbyt często, mają problemy z normalnym chodzeniem, psują im się zęby. Szybko znalazła przyczynę i postanowiła działać. Pomagała jej w tym bardzo ofiarnie i też z narażeniem na problemy ze strony ówczesnych przełożonych twórczyni śląskiej pediatrii prof. Bożena Hager – Małecka. Okazało się, że dzieci chorują na śmiertelnie groźną ołowicę. Musiały być natychmiast leczone, a najlepiej przeprowadzić się daleko od szopienickiej huty- trucicielki. (rzeczywiście po czasie domy stojące najbliżej huty zburzono).
Główny ciężar badań dzieci i wizyt domowych spadł na dr Wadowską – Król oraz współpracującą z nią pielęgniarkę panią Wiesławę Wilczek. Obie badały dzieci w tajemnicy przed władzami, które nie przyjmowały do wiadomości, że socjalizm może mieć jakieś „wady”. Były to lata 70-te XX wieku…
- Wiedziałam, że nic mnie nie zatrzyma, żadna tama, bo miałam jeden cel – mówiła w czasie uroczystości (24 czerwca) laureatka zaszczytnego tytułu, który jak przyznał rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, jest spłatą długu z przeszłości.
Bo niestety za swoje działania dr Wadowska – Król zapłaciła karierą. Nie mogła obronić doktoratu, który otrzymał trzy negatywne recenzje. Są one anonimowe, z pieczątką „poufne”. Wykreślono z nich nawet miasta, z których pochodzili recenzenci. Wszystko po to, aby nikt nie dowiedział się o śmiertelnie groźnej ołowicy i autorach.
Niedawno, dzięki JM Rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomaszowi Szczepańskiemu (jednemu z recenzentów doktoratu dr Wadowskiej -Król) w archiwach SUM znaleziono materiały. Oceny recenzentów, pisane pod dyktando ówczesnej władzy, były dla autorki miażdżące. Za wszelką cenę starano się udowodnić, że jej praca nie ma naukowych podstaw, ani uzasadnienia.
- Postawa i heroizm pani doktor są dla nas wzorem. Jako pediatra, onkolog bardzo dobrze rozumiem jej konsekwencję i bezkompromisowość. Gdy walczymy o zdrowie dzieci wytaczamy wszystkie możliwe działa. Z wielką radością przyjąłem inicjatywę Uniwersytetu Śląskiego, by uhonorować panią doktor – ocenił prof. Tomasz Szczepański.
Promotor przewodu doktorskiego prof. Irena Lipowicz z UŚL. w swojej laudacji podkreśliła: - Pani doktor Wadowska-Król pokazała jak wiele może osiągnąć nawet jeden człowiek, działający w imieniu dobra i prawdy – stwierdziła Irena Lipowicz i dodała: - Jej bunt dla opresyjnej władzy był bardzo groźny. Swoim działaniem odwróciła los tysięcy dzieci.
Pani doktor Jolanta Wadowska – Król jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej, dziś Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
- W imieniu całej społeczności akademickiej gratuluję i dziękuję. Dziś historia zatoczyła koło. Chociaż nie było Pani dane obronić doktoratu na naszej uczelni teraz otrzymuje Pani to należne, zaszczytne, honorowe wyróżnienie – powiedział, składając życzenia laureatce, JM Rektor prof. Tomasz Szczepański.
Drugi recenzent, reprezentujący SUM , prof. Grzegorz Opala, stwierdził: - Szła pani pod prąd. W jednym z wywiadów mówiła pani nawet: najwyżej mnie zamkną. Jakiż to kontrast z tymi postawami pełnymi lęku o karierę jakie wtedy dominowały. Zrobiła pani więcej niż lekarz. Dziękujemy!
- Nie byłam bohaterką, nie czuję się nią. Może dzisiaj, ale nie wiem, czy zasłużyłam – mówiła dr Wadowska – Król. Podziękowała swoim współpracownikom z czasu pracy w Szopienicach i obecnym recenzentom jej honorowego doktoratu. – Dziś moja mama i mąż byliby dumni widząc mnie w tym miejscu. Praca ta wiązała się z bardzo dużym ładunkiem emocjonalnym. Żeby się wyciszyć… zaczęłam haftować krzyżykami.

Na zdjęciu od lewej: JM Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański, promotorka przewodu doktorskiego prof. Irena Lipowicz, dr Jolanta Wadowska – Król, JM Rektor UŚL Ryszard Koziołek.

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.