Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Pierwszy pacjent w Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprotezami!

Adam Góra z Gdańska kilka lat temu uległ wypadkowi. Miał oczy oparzone żrącym płynem. Był osobą niewidzącą. Pacjent miał wykonanych wcześniej  kilka zabiegów w oku prawym, za granicą,  z powodu braku refundacji i wykonywania tego typu procedur w Polsce. W zeszły piątek (11 czerwca) zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały, kierownika Katedry i Oddziały Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, wykonał zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku. - Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze zarówno na odległość jak i do czytania – wyjaśnia prof. Wylęgała.

Jest pierwszym pacjentem z Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprtezami typu Boston, czyli sztucznymi rogówkami.

- Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny z USA – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski  z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. W Polsce zabiegi te wykonują obecnie tylko specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego! Obecnie na operację czeka 60 osób. Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować. – To niezmiernie satysfakcjonujący zabieg. Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas – podkreśla prof. Wylęgała.

Keratoproteza jest montowana w tkance rogówkowej. Jest wykonana z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych, co pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.

SUM © 2016-2021