Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 

Trwa Euro 2020. W trakcie sobotniego meczu Danii z Finlandią, 29 - letni duński piłkarz Christian Eriksen doznał zawału serca. Dzięki błyskawicznej reanimacji lekarzy jego funkcje życiowe zostały przywrócone. Dziś młody sportowiec przebywa w szpitalu pod specjalistyczną opieką kardiologiczną. Dlaczego coraz młodsze osoby przechodzą zawał serca? czy rutynowe badania wystarczą aby mieć swoje zdrowie pod kontrolą? poprosiliśmy o komentarz eksperta, kardiologa interesującego się medycyną sportową, dra hab. n. med. Andrzeja Tomasika z II Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii z Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Chore serce daje o sobie znać najczęściej w trakcie wysiłku fizycznego  - wyjaśnia dr hab. n. med. Andrzej Tomasik z II Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii z Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Powodem jest zmiana stężenia hormonów, aktywacja autonomicznego układu nerwowego,  zmiana stężenia elektrolitów i postępujące w trakcie wysiłku odwodnienie organizmu. W większości przypadków nieprawidłowe funkcjonowanie serca, a także ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sportowca, nie zawsze jest bezpośrednio widoczne w podstawowych wynikach badań. Z medycznego punktu widzenia takie schorzenia nazywamy tzw. ukrytymi chorobami . Często ani badania EKG ani echokardiograficzne nie wykrywają nieprawidłowości dotyczących serca. Jako specjaliści od ludzkich serc nierzadko aby ocenić stan zdrowia i określić ewentualne ryzyko związane z uprawianiem sportu musimy sięgnąć po bardziej zaawansowane badania obrazowe, jak np. badanie rezonansu magnetycznego, po badania czynnościowe, czy też wykonujemy badania genetyczne.

Przypadek piłkarza Christiana Eriksena jest typowym tzw. zgonem sportowca. Dochodzi do niego właśnie w przypadku młodych, aktywnych sportowo osób w wieku między 20 a 30 rokiem życia. Niewątpliwie szybka akcja reanimacyjna lekarzy okazała się kluczowa w przywróceniu krążenia u sportowca. W pierwszych doniesieniach medialnych wspominano, że Eriksen doznał zawału mięśnia sercowego, ale w wystąpieniu, lekarz duńskiej kadry narodowej, Morten Boesen, nie wspominał o zawale, ale o nagłym zatrzymaniu krążenia. Zawał mięśnia sercowego, jako przyczyna nagłego zgonu sercowego pojawia się u sportowców od ok. 35 r.ż.. U młodszych sportowców chorobami predysponującymi do wystąpienia nagłego zgonu sercowego są: kardiomiopatia przerostowa, arytmogenna dysplazja prawej komory, kanałopatie, rzadziej wypadanie płatka zastawki mitralnej, lub dwupłatkowa zastawka aortalna. W przypadku zawału mięśnia sercowego, obszar mięśnia  objęty zawałem goi się kilka tygodni. Rehabilitacja trwa zwykle kilka miesięcy. Na tak wstępnym etapie rekonwalescencji jaka czeka Eriksena ciężko jest jednoznacznie ocenić szanse na jego powrót do sportu. Dotychczasowa historia wskazuje, że u części piłkarzy, którzy doświadczyli zatrzymania krążenia była potrzeba wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, natomiast żaden z nich nie wrócił na boisko. Wykonane w późniejszym czasie badania dadzą wynik, jakie będzie ryzyko arytmii dla tego młodego piłkarza.

Co z aktywnością fizyczną? Należy odróżnić aktywność fizyczną rekreacyjną, od sportowej rywalizacji. Ta pierwsza jest jak najbardziej wskazana,  wręcz rekomendowana przez cały szereg towarzystw kardiologicznych. Wskazane jest określenie, o jakiej intensywności, jak często i jak długo w skali tygodnia i w skali miesiąca należy zarekomendować wysiłek fizyczny. Dotyczy to chorych po  przebytym zawale mięśnia sercowego, którzy w ramach programu rehabilitacji uczeni są nawyku ruchu i umiejętności kontroli jego intensywności. Natomiast osoby zdrowe, osoby z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, jak nadciśnienie tętnicze, nadwaga, bądź osoby biorące udział w amatorskich zawodach powinny podlegać okresowym badaniom, w celu określenia stanu zdrowia i oszacowania ryzyka związanego z aktywnością fizyczną i uczestnictwem w zawodach sportowych.

Nas kardiologów pociesza fakt coraz większej świadomości społeczeństwa w kontekście dbałości o swoje zdrowie. Nastała „moda na sport”, „moda na zdrowe odżywianie”. Obserwujemy coraz więcej osób, które mają potrzebę trwania w zdrowiu, stąd wykonują kontrolne badania. A dzięki temu są szanse na wcześniejsze wykrycie choroby i jej leczenie. Chciałbym zwrócić uwagę na coraz większą także świadomość społeczeństwa również w zakresie udzielania pierwszej pomocy i poczucie, że niejednokrotnie od naszej szybkiej reakcji i interwencji może zależeć czyjeś życie.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.