Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

W dniach 7-9 maja 2014 r. w Ciechocinku, już po raz XXXI odbyła się doroczna ogólnopolska Konferencja Toksykologów Sądowych. W tym roku zatytułowano ją: „Dylematy i kontrowersje w opiniowaniu dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości”. Organizatorzy postanowili poświęcić główne sesje Konferencji debacie na temat trudności analitycznych i interpretacyjnych oraz współczesnej sceny narkotykowej w Polsce w aspekcie opiniowania sądowo-toksykologicznego dla potrzeb organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Uczestnicy Konferencji przedstawili również szereg doniesień z prowadzonych badań naukowych oraz ciekawe przypadki z bieżącej praktyki opiniodawczej, a w przerwach mieli możliwość regeneracji ciała i duszy oraz umysłu podczas spaceru wzdłuż słynnych ciechocińskich tężni solankowych w parku zdrojowym.

Tematyka Konferencji została zdominowana przez problematykę identyfikacji zatruć tzw. nowymi substancjami psychoaktywnymi (ang. novel psychoactive substances, NPS), popularnie nazywanymi „dopalaczami”, które stanowią nie lada wyzwanie dla toksykologów i medyków sądowych. Co kilka dni na rynek narkotykowy wprowadzana jest nowa substancja, nieprzebadana, jeśli chodzi o wpływ na organizm człowieka. Nierzadko nowe związki są bardziej toksyczne niż klasyczne narkotyki i ich nowsze zamienniki.

Na zakończenie Konferencji, jak co roku, wszyscy uczestnicy wybrali najlepszego prelegenta, któremu przyznano prestiżową Nagrodę Rady Naukowej Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. J. Sehna w Krakowie imienia Profesorów Jana Markiewicza i Tadeusza Borkowskiego w dziedzinie toksykologii sądowej. Po raz pierwszy został nim reprezentant naszej Uczelni – lekarz Rafał Skowronek, rezydent w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej, który zaprezentował dwa doniesienia pt. „Nagły zgon sercowy w przebiegu zatrucia złożonego AH-7921, NEB, 3-MMC i pseudoefedryną – kardiotoksyczne działanie nowych substancji psychoaktywnych” i „Analiza kolejnego przypadku samobójstwa rozszerzonego z użyciem insuliny – dylematy i kontrowersje w opiniowaniu sądowo-lekarskim”. Zespół naszej Katedry przedstawił ponadto prace: „Ostre zatrucie 3,4-DMMC ze skutkiem śmiertelnym”, „Złożone ostre zatrucie pentedronem oraz UR-144” i „Samobójcze zatrucia cyjankiem potasu w praktyce toksykologicznej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej SUM w Katowicach”, które również spotkały się z żywym zainteresowaniem uczestników.

dr n. med. Czesław Chowaniec
lek. Rafał Skowronek

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.