Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

13 – 14 maja br. odbyło się Jubileuszowe, Międzynarodowe Sympozjum „Koksartroza X”, połączone z obchodami 20-lecia powstania Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Katedra i Klinika została utworzona 1 grudnia 2000 r. w Górnośląskim Centrum Medycznym im. Prof. dr hab. n. med. Leszka Gieca w Katowicach - Ochojcu,  którą współtworzył i kierował nią od początku  prof. dr hab. n. med. Damian Kusz.  Niestety, sytuacja pandemiczna uniemożliwiła organizację tego ważnego, nie tylko w skali kraju, wydarzenia naukowego w tradycyjnej wersji stacjonarnej, pozostawiając jedynie tryb „hybrydowy” (w siedzibie w Katowicach obecni byli tylko prelegenci z Katedry i Kliniki), z wykorzystaniem połączeń internetowych. - Wzorem poprzednich lat do udziału w obradach zaprosiłem wybitne autorytety z kraju i z zagranicy, w przekonaniu, że w prezentacjach podzielą się z nami bogatymi doświadczeniami zawodowymi oraz wezmą aktywny udział w konstruktywnej i twórczej dyskusji. Wykładowcami byli m.in.: Konsultant Krajowy ds. Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, prof. Jarosław Czubak z Otwocka, profesorowie Jan Blacha z Lublina, Jarosław Deszczyński, Krzysztof Kwiatkowski i Artur Stolarczyk z Warszawy, Szymon Dragan z Wrocławia, Jacek Kowalczewski z Otwocka, Stephen Jones z Cardiff i Rashid M. Tikhilov z St. Petersburga oraz zespół Oddziału – wyjaśnia prof. Kusz.

Główne tematy dotyczyły zagadnień leczenia operacyjnego stawu biodrowego, które jeśli jeszcze nie dzisiaj, to jutro będą z pewnością niezwykle ważne, także ze względów prawnych: komputerowego planowania przedoperacyjnego w endoprotezoplastyce, nowości w aloplastyce biodra z zastosowaniem robotów i najczęstszych błędów popełnianych w zabiegach rewizyjnych.

Było to 38 sympozjum zorganizowane przeze mnie w ciągu minionych 20 lat, ale pierwsze w wersji on-line. - Dziękuję uczestnikom tego przedsięwzięcia naukowego, które stało się znaczącą okazją do rozpropagowania ważnych dokonań naszej specjalizacji, stworzyło forum wymiany poglądów i koncepcji leczniczych oraz impuls do podjęcia nowych zadań badawczych. Pozostaję z nadzieją, że czas spędzony przed ekranem komputera był pożyteczny, zwłaszcza, że mimo obaw organizacja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń technicznych, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technik komputerowych – mówi prof. Kusz. Sympozjum było również okazją do wręczenia 84 Odznaczenia „Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii”, przyznawanego za wybitne osiągniecia naukowo-dydaktyczne, chirurgiczne i organizacyjne, dr n. med. Markowi Okońskiemu z Lublina. Jako Kanclerz Kapituły prof. Kusz  podkreślił jego szczególne osiągnięcia w zakresie ortopedii i traumatologii dziecięcej.

- Tradycyjnie pamiętałem także o naszych zacnych lekarzach seniorach i studentach, zaproszonych do uczestnictwa i obecnych z nami podczas dwóch dni obrad. Wielkim zaszczytem był Honorowy Patronat wybitnych osobistości naszego regionu, który zawsze podnosi w istotny sposób rangę tego cyklicznego wydarzenia. Na zakończenie dziękuję Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach, w osobie JM Prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego – Rektora SUM oraz Dyrektorowi Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach – Ochojcu - Klaudii Rogowskiej, za możliwość wieloletniej współpracy i konstruktywne relacje oraz działania, zwłaszcza w ostatnim czasie, trudnym czasie epidemii – dodaje prof. Kusz.

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.