Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

13 – 14 maja br. odbyło się Jubileuszowe, Międzynarodowe Sympozjum „Koksartroza X”, połączone z obchodami 20-lecia powstania Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Katedra i Klinika została utworzona 1 grudnia 2000 r. w Górnośląskim Centrum Medycznym im. Prof. dr hab. n. med. Leszka Gieca w Katowicach - Ochojcu,  którą współtworzył i kierował nią od początku  prof. dr hab. n. med. Damian Kusz.  Niestety, sytuacja pandemiczna uniemożliwiła organizację tego ważnego, nie tylko w skali kraju, wydarzenia naukowego w tradycyjnej wersji stacjonarnej, pozostawiając jedynie tryb „hybrydowy” (w siedzibie w Katowicach obecni byli tylko prelegenci z Katedry i Kliniki), z wykorzystaniem połączeń internetowych. - Wzorem poprzednich lat do udziału w obradach zaprosiłem wybitne autorytety z kraju i z zagranicy, w przekonaniu, że w prezentacjach podzielą się z nami bogatymi doświadczeniami zawodowymi oraz wezmą aktywny udział w konstruktywnej i twórczej dyskusji. Wykładowcami byli m.in.: Konsultant Krajowy ds. Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, prof. Jarosław Czubak z Otwocka, profesorowie Jan Blacha z Lublina, Jarosław Deszczyński, Krzysztof Kwiatkowski i Artur Stolarczyk z Warszawy, Szymon Dragan z Wrocławia, Jacek Kowalczewski z Otwocka, Stephen Jones z Cardiff i Rashid M. Tikhilov z St. Petersburga oraz zespół Oddziału – wyjaśnia prof. Kusz.

Główne tematy dotyczyły zagadnień leczenia operacyjnego stawu biodrowego, które jeśli jeszcze nie dzisiaj, to jutro będą z pewnością niezwykle ważne, także ze względów prawnych: komputerowego planowania przedoperacyjnego w endoprotezoplastyce, nowości w aloplastyce biodra z zastosowaniem robotów i najczęstszych błędów popełnianych w zabiegach rewizyjnych.

Było to 38 sympozjum zorganizowane przeze mnie w ciągu minionych 20 lat, ale pierwsze w wersji on-line. - Dziękuję uczestnikom tego przedsięwzięcia naukowego, które stało się znaczącą okazją do rozpropagowania ważnych dokonań naszej specjalizacji, stworzyło forum wymiany poglądów i koncepcji leczniczych oraz impuls do podjęcia nowych zadań badawczych. Pozostaję z nadzieją, że czas spędzony przed ekranem komputera był pożyteczny, zwłaszcza, że mimo obaw organizacja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń technicznych, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technik komputerowych – mówi prof. Kusz. Sympozjum było również okazją do wręczenia 84 Odznaczenia „Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii”, przyznawanego za wybitne osiągniecia naukowo-dydaktyczne, chirurgiczne i organizacyjne, dr n. med. Markowi Okońskiemu z Lublina. Jako Kanclerz Kapituły prof. Kusz  podkreślił jego szczególne osiągnięcia w zakresie ortopedii i traumatologii dziecięcej.

- Tradycyjnie pamiętałem także o naszych zacnych lekarzach seniorach i studentach, zaproszonych do uczestnictwa i obecnych z nami podczas dwóch dni obrad. Wielkim zaszczytem był Honorowy Patronat wybitnych osobistości naszego regionu, który zawsze podnosi w istotny sposób rangę tego cyklicznego wydarzenia. Na zakończenie dziękuję Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach, w osobie JM Prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego – Rektora SUM oraz Dyrektorowi Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach – Ochojcu - Klaudii Rogowskiej, za możliwość wieloletniej współpracy i konstruktywne relacje oraz działania, zwłaszcza w ostatnim czasie, trudnym czasie epidemii – dodaje prof. Kusz.

SUM © 2016-2021