Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

30 maja 2014 r. o godz. 11.00 w  sali wykładowej A-3 im. Prof. dr hab. Witolda Zahorskiego w Katowicach-Ligocie, odbyła się uroczystość promocji Pani Profesor Idy Kinalskiej na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Pana Profesora Andrzeja Maślankiewicza na profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W uroczystości wzięli udział: JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Tomasz Miczka, Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – prof. Irina Kowalska, Rodziny i Bliscy prof. Idy Kinalskiej oraz prof. Andrzeja Maślankiewicza, Władze i Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Rady Wydziałów.

Uroczystość promocji Pani Profesor Idy Kinalskiej na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Pana Profesora Andrzeja Maślankiewicza na profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otworzył JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki.

„Nadanie doktoratu honoris causa i tytułu profesora honorowego stanowi symboliczny dowód akademickości Uczelni i jej misji do wskazywania i kreowania wzorców godnych naśladowania. Wybór osób, które zostaną dziś uhonorowane akademickimi godnościami niesie informacje o samej uczelni, o wartościach, którymi hołduje jej społeczność. (…). Jestem dumny z takiego wyboru naszej społeczności akademickiej i z radością oraz satysfakcją witam Panią Profesor w naszym gronie, natomiast  Pana Profesora witam ponownie w murach naszego Uniwersytetu” – powiedział JM Rektor SUM.

Sylwetkę Pani Profesor Idy Kinalskiej przedstawił w laudacji Prof. Władysław Grzeszczak, a  Pana Profesora Andrzeja Maślankiewicza Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej dr hab. n farm. Stanisław Boryczka.

 


PROF. DR HAB. N. MED. IDA KINALSKA

Prof. dr hab. n. med. Ida Kinalska  jest twórczynią nowoczesnej diabetologii i endokrynologii oraz uznanym autorytetem w  kraju i zagranicą w zakresie diabetologii i endokrynologii.    Jest autorką  lub współautorką ponad 400 artykułów naukowych z zakresu diabetologii i endokrynologii, współautorką kilku podręczników. Zainteresowania naukowe Pani prof. dr hab. Idy Kinalskiej obejmują: etiologię i patogenezę cukrzycy typu 1 i typu 2, prewencję cukrzycy typu 1, mechanizmy insulinooporności, powikłania kardiologiczne cukrzycy, patogenezę i leczenie otyłości oraz epidemiologię i patofizjologię chorób tarczycy w północno-wschodniej Polsce. Prof. dr hab. Ida Kinalska pełniła i pełni liczne funkcje organizacyjne i społeczne m.in. przewodniczącej Komisji Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Komitetu Patofizjologii PAN, członka honorowego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Diabetologicznego oraz pełniła funkcję konsultanta ds. interny, diabetologii i endokrynologii w województwie podlaskim. Pani Profesor jest postacią wybitną, wysokiej klasy dydaktykiem, uczonym, jak również wybitnym humanistą o szerokich zainteresowaniach medycznych i pozamedycznych.   Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.   Prof. dr hab. n. med. Ida Kinalska współpracowała ściśle z Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii  Śląskiego Uniwersytetu  Medycznego w Katowicach.   Wielokrotnie była laureatką nagród ministra zdrowia.

 

PROF. DR HAB. N. CHEM. INŻ. ANDRZEJ MAŚLANKIEWICZ

 

Prof. dr hab. n. chem. Inż.  Andrzej Maślankiewicz emerytowany profesor zwyczajny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1962).  W latach 1972-2010  pracował w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Zorganizował od podstaw i kierował Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej  do 2010 roku. Był wyróżniającym się i szanowanym wykładowcą.   Rozwinął badania naukowe i stworzył szkołę naukową w zakresie chemii, w tym syntezy, przemian i struktury azotowych i siarkowych związków heterocyklicznych o potencjalnym działaniu biologicznym. Jest m.in. autorem 105 pełnotekstowych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach o cyrkulacji światowej.  Był promotorem 12 przewodów doktorskich.  Cieszył się dużym autorytetem na  Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a w latach 1993-1999 był prodziekanem Wydziału  Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Był delegatem do senatu, był członkiem senackich komisji uczelnianych: ds. Aparatury, Wydawnictw, Rozwoju Akademii, Wynalazczości oraz Budżetowej i Statutowej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, International Union of Pure and Applied Chemistry, International Society of Heterocyclic Chemistry.  Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim  Orderu Odrodzenia Polski,  Medalem Edukacji Narodowej.  Był laureatem  nagród  Ministra Zdrowia i Rektora Uczelni. 

  

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.