Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 

20 maja mieliśmy okazję wysłuchać inauguracyjnego wykładu „Life style modulations and fitness of the brain”  prof. Michała Toborka. To przedsmak tego, co nas czeka. Wykład był pierwszym z serii zajęć, prowadzonych przez pana profesora, w ramach projektu „Zwiększenie potencjału naukowo-dydaktycznego Katedry Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM”, współfinansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w programie „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”.  Warto dodać, że głównym założeniem programu jest wsparcie szkół wyższych z terenu Górnego Śląska i Zagłębia w celu uatrakcyjnienia ich oferty naukowej i dydaktycznej oraz przekonanie uczniów szkół średnich do wyboru śląskich i zagłębiowskich uczelni, by w regionie kontynuowali naukę.

Prof. Toborek chce teraz swoją wiedzą i doświadczeniami dzielić się z naukowcami i studentami SUM. Dlatego już od przyszłego roku akademickiego rozpocznie się cykl wykładów i seminariów oraz konsultacji prowadzonych prof. Toborka. Będą one poświęcone najważniejszym zagadnieniom, którymi zajmuje się naukowiec, w tym  barierom krew- mózg w zaburzeniach neurologicznych, czy neuroinfekcjom ośrodkowego układu nerwowego.

Prof. Toborek  jest absolwentem naszej uczelni. Swoją działalność naukową rozpoczął już w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Działał w Kole Naukowym przy Katedrze Biochemii,  kierowanej przez prof. Mariana Dróżdża, pracując nad zagadnieniami dotyczącymi regulacji cyklu mocznikowego. Po studiach pracował w Katedrze Biochemii, gdzie uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Zajmował się wówczas głównie biochemią tkanki łącznej i miażdżycą. W 1991 dr Toborek wyjechał do Lexington w USA, gdzie został zatrudniony jako post-doc na University of Kentucky. Obecnie związany jest w Uniwersytetem w Miami, jedną z najlepszych amerykańskich uczelni.

– Jestem na takim etapie pracy naukowej i życia, że chcę się swoimi doświadczeniami dzielić z innymi – mówi prof. Toborek.

Więcej informacji na temat planowanych wykładów oraz projektu można znaleźć na stronie Katedry i Zakładu Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w zakładce „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” http://biochemzab.sum.edu.pl/?r=site/art&id=51.

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.