Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

20 maja mieliśmy okazję wysłuchać inauguracyjnego wykładu „Life style modulations and fitness of the brain”  prof. Michała Toborka. To przedsmak tego, co nas czeka. Wykład był pierwszym z serii zajęć, prowadzonych przez pana profesora, w ramach projektu „Zwiększenie potencjału naukowo-dydaktycznego Katedry Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM”, współfinansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w programie „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”.  Warto dodać, że głównym założeniem programu jest wsparcie szkół wyższych z terenu Górnego Śląska i Zagłębia w celu uatrakcyjnienia ich oferty naukowej i dydaktycznej oraz przekonanie uczniów szkół średnich do wyboru śląskich i zagłębiowskich uczelni, by w regionie kontynuowali naukę.

Prof. Toborek chce teraz swoją wiedzą i doświadczeniami dzielić się z naukowcami i studentami SUM. Dlatego już od przyszłego roku akademickiego rozpocznie się cykl wykładów i seminariów oraz konsultacji prowadzonych prof. Toborka. Będą one poświęcone najważniejszym zagadnieniom, którymi zajmuje się naukowiec, w tym  barierom krew- mózg w zaburzeniach neurologicznych, czy neuroinfekcjom ośrodkowego układu nerwowego.

Prof. Toborek  jest absolwentem naszej uczelni. Swoją działalność naukową rozpoczął już w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Działał w Kole Naukowym przy Katedrze Biochemii,  kierowanej przez prof. Mariana Dróżdża, pracując nad zagadnieniami dotyczącymi regulacji cyklu mocznikowego. Po studiach pracował w Katedrze Biochemii, gdzie uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Zajmował się wówczas głównie biochemią tkanki łącznej i miażdżycą. W 1991 dr Toborek wyjechał do Lexington w USA, gdzie został zatrudniony jako post-doc na University of Kentucky. Obecnie związany jest w Uniwersytetem w Miami, jedną z najlepszych amerykańskich uczelni.

– Jestem na takim etapie pracy naukowej i życia, że chcę się swoimi doświadczeniami dzielić z innymi – mówi prof. Toborek.

Więcej informacji na temat planowanych wykładów oraz projektu można znaleźć na stronie Katedry i Zakładu Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w zakładce „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” http://biochemzab.sum.edu.pl/?r=site/art&id=51.

SUM © 2016-2021