Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

 

20 maja mieliśmy okazję wysłuchać inauguracyjnego wykładu „Life style modulations and fitness of the brain”  prof. Michała Toborka. To przedsmak tego, co nas czeka. Wykład był pierwszym z serii zajęć, prowadzonych przez pana profesora, w ramach projektu „Zwiększenie potencjału naukowo-dydaktycznego Katedry Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM”, współfinansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w programie „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”.  Warto dodać, że głównym założeniem programu jest wsparcie szkół wyższych z terenu Górnego Śląska i Zagłębia w celu uatrakcyjnienia ich oferty naukowej i dydaktycznej oraz przekonanie uczniów szkół średnich do wyboru śląskich i zagłębiowskich uczelni, by w regionie kontynuowali naukę.

Prof. Toborek chce teraz swoją wiedzą i doświadczeniami dzielić się z naukowcami i studentami SUM. Dlatego już od przyszłego roku akademickiego rozpocznie się cykl wykładów i seminariów oraz konsultacji prowadzonych prof. Toborka. Będą one poświęcone najważniejszym zagadnieniom, którymi zajmuje się naukowiec, w tym  barierom krew- mózg w zaburzeniach neurologicznych, czy neuroinfekcjom ośrodkowego układu nerwowego.

Prof. Toborek  jest absolwentem naszej uczelni. Swoją działalność naukową rozpoczął już w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Działał w Kole Naukowym przy Katedrze Biochemii,  kierowanej przez prof. Mariana Dróżdża, pracując nad zagadnieniami dotyczącymi regulacji cyklu mocznikowego. Po studiach pracował w Katedrze Biochemii, gdzie uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Zajmował się wówczas głównie biochemią tkanki łącznej i miażdżycą. W 1991 dr Toborek wyjechał do Lexington w USA, gdzie został zatrudniony jako post-doc na University of Kentucky. Obecnie związany jest w Uniwersytetem w Miami, jedną z najlepszych amerykańskich uczelni.

– Jestem na takim etapie pracy naukowej i życia, że chcę się swoimi doświadczeniami dzielić z innymi – mówi prof. Toborek.

Więcej informacji na temat planowanych wykładów oraz projektu można znaleźć na stronie Katedry i Zakładu Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM w zakładce „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” http://biochemzab.sum.edu.pl/?r=site/art&id=51.

 

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.