Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat

Biznes

Kontakt

En / Ru

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Ilustracja pełnego tekstu

Porozumienie Śląski Uniwersytet Medyczny – Województwo Śląskie podpisane! Będziemy realizować wspólne projekty. Priorytetem jest kształcenie kadr, zapewnienie jak największej dostępności do placówek ochrony zdrowia dla mieszkańców, a także… organizacja śląskich targów innowacji medycznych, czy opracowanie regionalnego atlasu zdrowia – zachorowalność, dostępność usług medycznych – co pozwoli przewidywać konieczne działania w zakresie profilaktyki, czy inwestycji.

Województwo Śląskie, reprezentowane przez marszałka Jakuba Chełstowskiego i Śląski Uniwersytet Medyczny, w imieniu którego wystąpił JM Rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, podpisali porozumienie na rzecz promocji i ochrony zdrowia mieszkańców województwa śląskiego.

- Ochrona zdrowia, medycyna jest jedną ze specjalizacji naszego regionu. Śląski Uniwersytet Medyczny kształci wspaniałych specjalistów w wielu dziedzinach medycyny. Chcemy, by zostali w naszym regionie – powiedział marszałek Chełstowski, który nie ukrywa, że wiąże z porozumieniem bardzo duże nadzieje.

- Identycznie myślimy o regionie, o jego przyszłości i potrzebach – stwierdził marszałek. – Stawiamy na sprawdzonych partnerów i mamy bardzo konkretne plany. To dobry dzień dla Śląska i śląskiej medycyny.

Rektor SUM prof. Tomasz Szczepański podkreślił, że we współpracy ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim Uniwersytet będzie w stanie realizować wiele projektów jak choćby powstanie Centrum Medycyny Cywilizacyjnej w Zabrzu-Rokitnicy. Konkretnych celów jest oczywiście znacznie więcej. – Dobrze mieć solidnego partnera, na którego można liczyć – ocenił prof. Szczepański.

- Pandemia zweryfikowała wiele potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu. Zależy nam na jak największym usprawnieniu i w tym kontekście liczymy, że szybko będziemy wypełniać zapisy porozumienia – podkreśliła Izabela Domogała, odpowiedzialna w Zarządzie Województwa za ochronę zdrowia.

Jak dodał wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża partnerzy porozumienia mogą liczyć na wzajemne wsparcie merytoryczne. - Niewątpliwie dużą rolę w realizacji naszych ambitnych zadań odegrają środki unijne – stwierdził wicemarszałek. 


Celem współpracy jest podjęcie działań, zmierzających do poprawy oraz wydłużenia życia mieszkańców województwa śląskiego, tym samym przyczyniających się do przebiegu transformacji w sektorze ochrony zdrowia województwa śląskiego.

W ramach zamierzonej współpracy Strony przewidują podjęcie, bądź wspieranie inicjatyw zmierzających do:

1)     podniesienia jakości i zwiększenia dostępności usług zdrowotnych w regionie,

2)     zapewnienia dogodnych warunków dla realizacji zdrowego stylu życia mieszkańców regionu,

3)     rozwoju technologii medycznych i telemedycznych,

4)     zacieśnienia współpracy przy realizacji działań, promujących zdrowie mieszkańców regionu.

Porozumienie przewiduje realizację projektów w zakresie:

  1. racjonalnego i efektywnego wykorzystania potencjałów sektora medycznego regionu, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu jakości i skuteczności usług zdrowotnych;
  2. rozwoju śląskiej infrastruktury usług elektronicznych / systemów teleinformatycznych cyfrowego zdrowia, będących odpowiedzią na wyzwania współczesnej medycyny i gospodarki;
  3. programów profilaktyki zdrowotnej;
  4. organizacji śląskich targów innowacji medycznych;
  5. opracowania regionalnego atlasu zdrowia (narzędzie ICT)  – zachorowalność, dostępność usług medycznych;
  6. kształcenia kadr;
  7. wzmacniania kompetencji kadr medycznych w zakresie komunikacji z pacjentem, jako elementu procesu terapeutycznego i jego wpływu na zaangażowanie pacjenta w walkę o powrót do zdrowia (empatia w procesie leczenia).

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2021

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.