Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr h. n. med. Tomasz Szczepański podpisał deklarację Magna Charta Universitatum, co oznacza, że przystąpiliśmy jako uczelnia, do działającego od 1988 roku w Bolonii Stowarzyszenia MAGNA CHARTA OBSERVATORY. Zawiera ona „zasady wolności akademickiej i autonomii uczelni jako wytyczne dla dobrego zarządzania i samorozumienia uniwersytetów w przyszłości".
Jednym słowem znaleźliśmy się w prestiżowym gronie. Cele MAGNA CHARTA OBSERVATORY zostały określone, gdy przedstawiciele 388 Uniwersytetów Europejskich z okazji 900-lecia powstania najstarszego w Europie Uniwersytetu Bolońskiego podpisali ten wyjątkowy dokument, w którym można m.in. przeczytać:
- Uniwersytet jest instytucją autonomiczną, wokół której koncentruje się życie społeczne, niezależnie od tego, w jaki sposób - ze względu na położenie geograficzne i tradycję historyczną - społeczeństwo jest zorganizowane; uniwersytet - realizując badania naukowe i kształcenie - tworzy, wspiera i upowszechnia kulturę. Aby sprostać potrzebom otaczającego świata, realizowane na uniwersytecie badania naukowe i kształcenie muszą być - pod względem motywów ich realizacji oraz przekazywanych treści - wolne od wszelkich wpływów politycznych i uwarunkowań ekonomicznych nauki.
Sygnatariusze Magna Charta Universitatum są zobowiązani się do przestrzegania zasad i wartości deklaracji. Intencją uczestnictwa w Magna Charta Observatory jest wzmocnienie roli Uczelni, które mają się stać platformą wymiany doświadczeń. Umożliwia współpracę z uznanymi uczelniami, udział w konferencjach, badaniach naukowych, projektach edukacyjnych oraz warsztatach, które są koordynowane przez Magna Charta Observatory.