Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Śląski Uniwersytet Medyczny podpisał umowę z firmą Pratia, największą w Europie, niezależną, międzynarodową siecią ośrodków badań klinicznych, w których realizowane są projekty badawcze dla potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa substancji leczniczych oraz wyrobów medycznych, mających istotny wpływ na kreowanie przyszłości medycyny.

Pratia szczególną uwagę przykłada do wiodącego na świecie obszaru terapeutycznego, jakim jest onkologia. Nie ma wątpliwości, że pacjenci korzystający z możliwości nieodpłatnego leczenia nowymi cząstkami, w ramach badań klinicznych w tym obszarze medycyny, niejednokrotnie uzyskują nową nadzieję w sytuacji, gdzie obecnie zarejestrowane leki nie są już skuteczne. To oczywiście jeden z licznych obszarów zainteresowań Pratii. Jej misją jest zwiększanie dostępności leczenia w badaniach klinicznych dla pacjentów w wielu dziedzinach medycyny, także w zakresie szczepionek oraz chorób zakaźnych, co w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2 ma szczególną wagę. O pozycji Pratii świadczy fakt, że prowadzi aż pół tysiąca badań klinicznych rocznie i liczba ta ciągle rośnie.

- Przedmiotem umowy Pratii z SUM jest organizacja i realizacja studiów podyplomowych „Badania kliniczne w medycynie”, które będą prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Pomysł tego projektu narodził się dzięki inicjatywie Dziekana tego wydziału prof. Sebastiana Grosickiego oraz dzięki zaangażowaniu dydaktycznemu ekspertów firmy Pratia. Wartością tych studiów będzie połączenie wiedzy z praktyką, a absolwenci uzyskają kompetencje do ubiegania się o pracę w ośrodkach badań klinicznych w kraju i za granicą. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie jakości kształcenia, w szczególności wzajemną pomoc w przygotowaniu programu kształcenia studiów podyplomowych – wyjaśnia prof. Oskar Kowalski Prorektor ds. kształcenia podyplomowego i promocji uczelni.

Pratia oferuje wsparcie merytoryczne i kadrowe. Wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym Pratia będzie promować nowy kierunek studiów, organizować konferencje, sympozja oraz seminaria naukowe związane z tematyką organizowanych wspólnie studiów podyplomowych.

Współpraca ta umożliwia SUM kontakt z ponad 90 ośrodkami badawczymi, zlokalizowanymi w 6 krajach, gdyż Pratia prowadzi badania na skalę globalną.

- W Pratii skupiamy się na łączeniu profesjonalnych i doświadczonych badaczy z pacjentami. Zróżnicowany model sieci ośrodków badawczych pozwala nam oferować szeroki zakres obszarów terapeutycznych. Zapewnia to naszym partnerom dostęp do placówek ambulatoryjnych i szpitalnych, w zależności od wymagań projektu. Jesteśmy szczególnie dumni z jednostek onkologicznych . Wierzę, że wspólna inicjatywa Pratia oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyczyni się lepszego kształcenia przyszłych kadr dla dynamicznie rozwijającej się branży badań klinicznych oraz poszerzania wiedzy o samych badaniach, które są nieodzownym elementem postępu medycyny – ocenia Łukasz Bęczkowski, wiceprezes Pratia.

Pratia to

- sieć ośrodków badań klinicznych Pratia z powodzeniem rozwija się od 2012 roku, łącząc najlepsze ośrodki badawcze na terenie Europy. Obecnie oferuje sponsorom i CRO dostęp do najlepszych w swojej klasie badaczy, profesjonalnych zespołów badawczych i milionów pacjentów w ponad 90 ośrodkach badawczych w całej Europie.

W 2014 roku Pratia dołączyła do Grupy NEUCA - spółki publicznej, notowanej na GPW w Warszawie, działającej w branży hurtowej sprzedaży farmaceutycznej i ochronie zdrowia, zapewniając sobie wizję długoterminowego i zrównoważonego rozwoju.

www.pratia.com

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.