Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
Współpraca SUM z województwem śląskim

Województwo śląskie i Śląski Uniwersytet Medyczny będą współpracować w obszarze ochrony zdrowia. Chodzi o inwestycje, a także m.in. program stypendialny, który pilotażowo powinien ruszyć już w nowym roku akademickim. W planach jest również, co ciekawe, opracowanie regionalnego atlasu zdrowia.

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie SUM uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i członek Zarządu Izabela Domogała. Ze strony Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  JM Rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański oraz prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Katarzyna Mizia – Stec, prorektor ds. rozwoju i transferu technologii prof. Edward Wylęgała, prorektor ds. klinicznych prof. Damian Czyżewski, prorektor ds. studiów i studentów prof. Jerzy Stojko oraz kanclerz SUM Ireneusz Ryszkiel.

Celem współpracy będą działania zmierzające do poprawy i wydłużenia życia mieszkańców regionu, a także przedsięwzięcia na rzecz rozwoju nauki, powiększenia bazy naukowej oraz przyciągnięcia studentów, by studiowali w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Istotną szansę w tym zakresie stwarza również nowa unijna perspektywa.

-Pandemia koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad roku, negatywnie wpływa nie tylko na gospodarkę, ale przede wszystkim na zdrowie i jakość życia mieszkańców. Profilaktyka i zdrowy styl życia są podstawą funkcjonowania sprawnego systemu ochrony zdrowia, dlatego myślimy już o tym, jak zadbać o zdrowie mieszkańców, gdy uda się wyjść z tej walki obronną ręką. Chcemy zachęcać do aktywności, profilaktyki, a jednocześnie rozwijać i wzmacniać potencjał służby zdrowia w regionie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach wspólnych działań przewiduje się wsparcie inicjatyw zmierzających do podniesienia jakości i zwiększenia dostępności usług medycznych, zapewnienia dogodnych warunków do realizacji zdrowego stylu życia mieszkańców, rozwoju technologii medycznych i telemedycznych oraz zacieśnienia współpracy przy realizacji działań promujących zdrowie.

- Chcemy kształcić jak najlepszych studentów, w dobrych warunkach, rozwijać bazę medyczną. Mamy szereg planów m.in. budowę szpitala w Zabrzu – Rokitnicy, czy stworzenie Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej – wyjaśniał prof. Szczepański.

Odpowiedzialna w zarządzie województwa za ochronę zdrowia Izabela Domogała stwierdziła: - Jesteśmy zarządem, którego działanie można scharakteryzować: mało słów, dużo zadań i te zadania wspólnie mam nadzieję będziemy szybko i skutecznie realizować – wyjaśniła. Na pierwszy ogień pójdzie program stypendialny, który dzięki wsparciu województwa śląskiego dla studentów SUM ma ruszyć na początku nowego roku akademickiego.

Przewiduje się realizację projektów w zakresie:

- racjonalnego i efektywnego wykorzystania potencjałów sektora medycznego regionu, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu jakości i skuteczności usług zdrowotnych;

- rozwoju śląskiej infrastruktury usług elektronicznych/systemów teleinformatycznych cyfrowego zdrowia, będących odpowiedzią na wyzwania współczesnej medycyny i gospodarki;

- programów profilaktyki zdrowotnej;

- organizacji śląskich targów innowacji medycznych;

- opracowania regionalnego atlasu zdrowia (narzędzie ICT)  – zachorowalność, dostępność usług medycznych;

- kształcenia kadr;

- wzmacniania kompetencji kadr medycznych w zakresie komunikacji z pacjentem, jako elementu procesu terapeutycznego i jego wpływu na zaangażowanie

 

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
 

"Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2023

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.