Województwo śląskie i Śląski Uniwersytet Medyczny będą współpracować w obszarze ochrony zdrowia. Chodzi o inwestycje, a także m.in. program stypendialny, który pilotażowo powinien ruszyć już w nowym roku akademickim. W planach jest również, co ciekawe, opracowanie regionalnego atlasu zdrowia.
W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie SUM uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i członek Zarządu Izabela Domogała. Ze strony Śląskiego Uniwersytetu Medycznego JM Rektor prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański oraz prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Katarzyna Mizia – Stec, prorektor ds. rozwoju i transferu technologii prof. Edward Wylęgała, prorektor ds. klinicznych prof. Damian Czyżewski, prorektor ds. studiów i studentów prof. Jerzy Stojko oraz kanclerz SUM Ireneusz Ryszkiel.
Celem współpracy będą działania zmierzające do poprawy i wydłużenia życia mieszkańców regionu, a także przedsięwzięcia na rzecz rozwoju nauki, powiększenia bazy naukowej oraz przyciągnięcia studentów, by studiowali w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Istotną szansę w tym zakresie stwarza również nowa unijna perspektywa.
-Pandemia koronawirusa, z którą zmagamy się od ponad roku, negatywnie wpływa nie tylko na gospodarkę, ale przede wszystkim na zdrowie i jakość życia mieszkańców. Profilaktyka i zdrowy styl życia są podstawą funkcjonowania sprawnego systemu ochrony zdrowia, dlatego myślimy już o tym, jak zadbać o zdrowie mieszkańców, gdy uda się wyjść z tej walki obronną ręką. Chcemy zachęcać do aktywności, profilaktyki, a jednocześnie rozwijać i wzmacniać potencjał służby zdrowia w regionie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
W ramach wspólnych działań przewiduje się wsparcie inicjatyw zmierzających do podniesienia jakości i zwiększenia dostępności usług medycznych, zapewnienia dogodnych warunków do realizacji zdrowego stylu życia mieszkańców, rozwoju technologii medycznych i telemedycznych oraz zacieśnienia współpracy przy realizacji działań promujących zdrowie.
- Chcemy kształcić jak najlepszych studentów, w dobrych warunkach, rozwijać bazę medyczną. Mamy szereg planów m.in. budowę szpitala w Zabrzu – Rokitnicy, czy stworzenie Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej – wyjaśniał prof. Szczepański.
Odpowiedzialna w zarządzie województwa za ochronę zdrowia Izabela Domogała stwierdziła: - Jesteśmy zarządem, którego działanie można scharakteryzować: mało słów, dużo zadań i te zadania wspólnie mam nadzieję będziemy szybko i skutecznie realizować – wyjaśniła. Na pierwszy ogień pójdzie program stypendialny, który dzięki wsparciu województwa śląskiego dla studentów SUM ma ruszyć na początku nowego roku akademickiego.
Przewiduje się realizację projektów w zakresie:
- racjonalnego i efektywnego wykorzystania potencjałów sektora medycznego regionu, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu jakości i skuteczności usług zdrowotnych;
- rozwoju śląskiej infrastruktury usług elektronicznych/systemów teleinformatycznych cyfrowego zdrowia, będących odpowiedzią na wyzwania współczesnej medycyny i gospodarki;
- programów profilaktyki zdrowotnej;
- organizacji śląskich targów innowacji medycznych;
- opracowania regionalnego atlasu zdrowia (narzędzie ICT) – zachorowalność, dostępność usług medycznych;
- kształcenia kadr;
- wzmacniania kompetencji kadr medycznych w zakresie komunikacji z pacjentem, jako elementu procesu terapeutycznego i jego wpływu na zaangażowanie
[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]