Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Komunikat Nr 11/2021 z dnia 1 kwietnia 2021 r.
Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
dotyczący pomocy studentów SUM w walce z pandemią

Władze Szpitali Tymczasowych w Katowicach (Pyrzowice i MCK) apelują do studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach o pomoc w walce z epidemią COVID-19 w ramach wolontariatu (bezpłatnie).

Zainteresowanych studentów, studiów stacjonarnych i niestacjonarnych prowadzonych w języku polskim:

1. kierunek LEKARSKI (I, II, III, IV, V i VI rok studiów)
  2. kierunek LEKARSKO-DENTYSTYCZNY (I, II, III, IV i V rok studiów)
  3. kierunek PIELĘGNIARSTWO (II i III rok I stopnia i II rok II stopnia)
  4. kierunek POŁOŻNICTWO (II i III rok I stopnia i II rok II stopnia)
  5. kierunek FIZJOTERAPIA (II rok studiów II stopnia, jednolite magisterskie - IV rok studiów)
  6. kierunek RATOWNICTWO MEDYCZNE (II i III rok studiów)

do ww. dwóch Szpitali Tymczasowych, prosimy o wypełnienie umieszczonego na stronie internetowej SUM NOWEGO Formularza zgłoszeniowego:

Równocześnie informuję, że ZAMKNIĘTO formularz rejestracyjny, który zamieszczono w dniu 26 marca. Osoby, które zapisały się w poprzedniej wersji formularza muszą zarejestrować się ponownie i wybrać termin dyżuru.

Decyzją Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach okres wolontariatu studentów przy zwalczaniu epidemii w Szpitalach Tymczasowych zostanie potraktowany jako nieobecność usprawiedliwiona i zaliczony na poczet zajęć dydaktycznych, bez konieczności ich odrabiania.

Informacje organizacyjne ze Szpitala Tymczasowego w Pyrzowicach dla studentów, którzy zadeklarują dyżury od 8 kwietnia br.:

1. każdy wolontariusz zobowiązany jest odbyć obowiązkowe szkolenie epidemiczne; najbliższe terminy do wyboru: 6 lub 7 kwietnia br. godz. 9.00, sala 128 budynku WSS GCM, czas trwania: około 2 godziny – dzień będzie zaliczony do okresu wolontariatu (w kolejnych tygodniach zorganizowane będą kolejne szkolenia). Uczestnictwo w szkoleniach nie wymaga wcześniejszego zapisu,
  2. podczas szkolenia będzie omówiona kwestia transportu,
  3. dzień rozpoczęcia wolontariatu – 8 kwietnia,
  4. dyżury: 24 godzinne, z przerwami naprzemiennymi co 3 godziny, to znaczy
  5. po odbyciu dyżuru wymagana jest 36 godzinna przerwa, która nie jest traktowana jako wolontariat,
  6. liczba wolontariuszy na jeden dyżur: 4 osoby, formularz rejestracyjny pozwala na zapisanie 2 studentów z VI roku kierunku lekarskiego oraz dwóch z pozostałych wyżej roczników i kierunków,
  7. ze względów organizacyjnych Szpital podpisze umowę wolontariatu na 3 miesiące, niemniej to wolontariusz decyduje ile odbędzie dyżurów, umowy nie zobowiązują do wykonania konkretnej liczby dyżurów.

Ze Szpitala Tymczasowego w MCK nie posiadamy szczegółowych informacji. Uczelnia skierowała zapytanie do Wojewody o możliwość realizacji wolontariatu w szpitalach, które decyzją Wojewody Śląskiego wykonują świadczenia zdrowotne na rzecz pacjentów zarażonych koronawirusem COVID-19.

Szanowni Państwo, prosimy o zachowanie spokoju, gdyż sytuacja jest dynamiczna i bardzo zmienna a kolejne komunikaty kierowane przez nas do studentów wynikają z wniosków kierowanych w trybie pilnym do Uczelni ze Szpitali i przez Wojewodę.

Rektor
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach