Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Komunikat Nr 8/2021
Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
z dnia 18.03.2021 r.

W związku z ogłoszonymi przez Ministra Zdrowia obostrzeniami wynikającymi ze wzrostu zachorowań na COVID-19 od dnia 20 marca 2021 r. do dnia 9 kwietnia 2021 r. z możliwością przedłużenia:

1. Zawieszam prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej na wszystkich kierunkach i formach kształcenia, z wyłączeniem praktyk wakacyjnych i śródrocznych oraz staży.

Zobowiązuję Kierowników Jednostek Organizacyjnych do ponownej analizy w powyższym zakresie, a Dziekanów do ewentualnego uaktualnienia harmonogramów zajęć.

Nauczyciele akademiccy mogą wykonywać swoje obowiązki w formie pracy zdalnej poza miejscem jej stałego wykonywania, za zgodą Kierownika Jednostki Organizacyjnej.

Potwierdzanie przez nauczycieli akademickich oraz Kierowników Jednostek Organizacyjnych zrealizowanych zajęć dydaktycznych, w miesięcznych listach obecności, może nastąpić z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

1. Zawieszam działalność Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu.

W zakresie nieobjętym niniejszym Komunikatem obowiązują postanowienia Zarządzenia Nr 161/2020 z dnia 08.09.2020 r. z późn. zm.

Rektor

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański

Announcement No. 8/2021
of the Rector of the Medical University of Silesia in Katowice
dated 18 March 2021

In connection with the restrictions announced by the Minister of Health which result from the increase in COVID-19 confirmed cases, starting from 20 March 2021 until 9 April 2021, with a possibility to prolong the term, I hereby:

• Suspend the classes held in-person at all faculties and with reference to all course delivery methods, excluding the summer and mid-semester clerkships, and internships.

I put an obligation on the Heads of Organizational Units to once again analyze the above situation, and on the Deans to update the study schedules, if it is necessary.

Academic teachers may perform their duties off-site, which is outside their normal place of work, upon obtaining the consent of the Head of Organizational Unit.

It is possible for academic teachers and the Heads of Organizational Units to acknowledge the number of classes held - within the monthly attendance lists - with the use of an electronic signature.

• Suspend the operations of the Museum of Medicine and Pharmacy in Sosnowiec.

The Resolution No. 161/2020 of 8 September 2020, as amended, shall apply to any matters not provided for herein.

Professor Tomasz Szczepański, MD, PhD
Rector of the Medical University of Silesia in Katowice