Szanowni Państwo,
w związku z wpływającymi pytaniami w zakresie możliwości publikowania rozpraw habilitacyjnych w Wydawnictwie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zwracam uwagę, iż aktualne postępowania habilitacyjne nie obejmują wymogu przedstawienia rozprawy habilitacyjnej. Rozprawa habilitacyjna stanowiła podstawę do dopuszczenia w habilitacjach wszczętych do 30 września 2013 r.
Zgodnie z art. 219 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 85 ze zm.) kandydat winien posiadać w dorobku osiągnięcia naukowe, stanowiące znaczny wkład w rozwój określonej dyscypliny, w tym co najmniej:
- 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w ministerialnym wykazie wydawnictw
lub
- 1 cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w ministerialnym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji naukowych lub międzynarodowych
lub
- 1 zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne.
Powyższe osiągnięcia mogą stanowić część pracy zbiorowej, pod warunkiem, że stanowią opracowanie wydzielonego zagadnienia, które jest indywidualnym wkładem osoby ubiegającej się o stopień doktora habilitowanego.
Wobec powyższego, jeżeli wolą przyszłych habilitantów jest opublikowanie monografii naukowej przez Wydawnictwo SUM wskazuję, iż monografia ta winna zostać uprzednio zgłoszona do rocznego Planu wydawnictw, zgodnie z Procedurą wydawniczą, która została określona w Załączniku nr 3 do Uchwały Senatu SUM nr 40/2020 z dnia 22 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia Zasad etyki publikacyjnej oraz procedur Wydawnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zwracam uwagę, iż każda zgłoszona publikacja, w tym monografia, przejdzie procedurę recenzowania (czas trwania średnio ok. 17 miesięcy).
Zaznaczam, iż Wydawnictwo SUM jest ujęte w Wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, prowadzonym przez Ministra właściwego do spraw nauki, dzięki czemu publikacje Wydawnictwa SUM mogą zostać uwzględnione w ewaluacji jakości działalności naukowej.
Wydawnictwo SUM, aby znaleźć się w ww. Wykazie, musiało spełnić szereg wymagań i warunków, określonych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2152), w tym m.in. musiało wdrożyć:
- zasady etyki publikacyjnej, mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, które powinny być w szczególności zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics),
- procedurę recenzji naukowej dla wszystkich monografii naukowych lub monografii pod redakcją naukową.
Przedstawiam powyższe, gdyż brak jest podstaw do pominięcia bądź skrócenia ścieżki postępowania w procesie wydawniczym Wydawnictwa Uczelni, co należy uwzględnić planując swoje postępowanie habilitacyjne.
Prorektor ds. Nauki
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec
[Przesłano przez: Klaudia Drozd]