Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

prof. zw. dr hab. n. med., dr h. c. multi. Mieczysław Chorąży

Urodzony 31 VIII 1925 w Janówce w pow. bialskopodlaskim, w rodzinie chłopskiej Franciszka i Pauliny z d. Józefaciuk. Naukę w szkole średniej rozpoczął w 1938 r. w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. W latach 1942-1944 był żołnierzem pułku dyspozycyjnego Komendy Głównej AK "Baszta", używał pseud. "Grom". W 1944 r. zdał maturę w IV Liceum im. A. Mickiewicza w Warszawie. Ukończył tajną Szkołę Podchorążych w st. plutonowego pchor., był dowódcą drużyny, brał udział w powstaniu warszawskim w dzielnicy Mokotów. Po kapitulacji powstania przebywał jako jeniec wojenny w stalagu XIA w Altengrabow (Niemcy). Po powrocie do kraju w 1945 r. rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie studiów należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". W 1950 r. jeszcze jako student podjął pracę w Instytucie Gruźlicy, w Pracowni Chemiczno-Bakteriologicznej pod kierownictwem prof. Grzegorza Bagdasariana. Dyplom lekarza otrzymał 8 VI 1951. Pracował w Zakładzie Biologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Gliwicach.

W 1970 r. otrzymał tytuł prof. nadzw., a w 1983 r. prof. zw. W okresie pracy zawodowej odbył szereg staży naukowych, wygłosił wiele referatów, brał udział w licznych seminariach w uniwersytetach i ośrodkach badawczych w Europie, USA i krajach byłego ZSRR. Uczestniczył w wielu międzynarodowych zjazdach, sympozjach i konferencjach. Był współorganizatorem lub organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych zjazdów i sympozjów naukowych. Brał czynny udział w życiu naukowym w Polsce jako prelegent, współorganizator zjazdów i kursów, wykładowca z zakresu biologii molekularnej dla studentów Wydz. Biologii Uniw. Śl., Wszechnicy PAN i in. Prowadził cykle wykładów w Instytutcie Onkologii.

Uczestniczył w pracach nad rozbudową gliwickiego oddz. Inst. Onkologii. Utrzymywał kontakty i pomagał w rozwoju rodzinnego Podlasia (m.in. budowa szpitala woj., budowa szkoły podstawowej, drogi gminnej itp.). Postać zmarłego w wieku 95 lat prof. Chorążego jest niezwykle bliska Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.  2 marca 2007 r. w Katowicach ten wybitny medyk, naukowiec, patriota został uhonorowany tytułem Doktora honoris causa naszej uczelni. Prof. Mieczysław Chorąży był najwyższej klasy uczonym, twórcą polskiej szkoły biologii nowotworów. Członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz  członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Szczególnie zasłużył się jako wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach. Był uhonorowany Orderem Orła Białego. Zawsze cechowała go skromność. - To ludzie spotkani na drodze mojego życia sprawili, że wybrałem naukę, że jestem wciąż niezmiennie zainteresowany jej rozwojem. To ludzie nauczyli mnie patrzeć na życie i sprawy refleksyjnie, twórczo, twardo, ale i życzliwie” – mówił w jednym z wywiadów.

Pozostanie zawsze w naszej pamięci życzliwej i pełnej podziwu dla dokonań.

Źródłem informacji była baza Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska

[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

SUM © 2016-2020