Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 
prof. zw. dr hab. n. med., dr h. c. multi. Mieczysław Chorąży

 

Urodzony 31 VIII 1925 w Janówce w pow. bialskopodlaskim, w rodzinie chłopskiej Franciszka i Pauliny z d. Józefaciuk. Naukę w szkole średniej rozpoczął w 1938 r. w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. W latach 1942-1944 był żołnierzem pułku dyspozycyjnego Komendy Głównej AK "Baszta", używał pseud. "Grom". W 1944 r. zdał maturę w IV Liceum im. A. Mickiewicza w Warszawie. Ukończył tajną Szkołę Podchorążych w st. plutonowego pchor., był dowódcą drużyny, brał udział w powstaniu warszawskim w dzielnicy Mokotów. Po kapitulacji powstania przebywał jako jeniec wojenny w stalagu XIA w Altengrabow (Niemcy). Po powrocie do kraju w 1945 r. rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie studiów należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". W 1950 r. jeszcze jako student podjął pracę w Instytucie Gruźlicy, w Pracowni Chemiczno-Bakteriologicznej pod kierownictwem prof. Grzegorza Bagdasariana. Dyplom lekarza otrzymał 8 VI 1951. Pracował w Zakładzie Biologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Gliwicach.

W 1970 r. otrzymał tytuł prof. nadzw., a w 1983 r. prof. zw. W okresie pracy zawodowej odbył szereg staży naukowych, wygłosił wiele referatów, brał udział w licznych seminariach w uniwersytetach i ośrodkach badawczych w Europie, USA i krajach byłego ZSRR. Uczestniczył w wielu międzynarodowych zjazdach, sympozjach i konferencjach. Był współorganizatorem lub organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych zjazdów i sympozjów naukowych. Brał czynny udział w życiu naukowym w Polsce jako prelegent, współorganizator zjazdów i kursów, wykładowca z zakresu biologii molekularnej dla studentów Wydz. Biologii Uniw. Śl., Wszechnicy PAN i in. Prowadził cykle wykładów w Instytutcie Onkologii.

Uczestniczył w pracach nad rozbudową gliwickiego oddz. Inst. Onkologii. Utrzymywał kontakty i pomagał w rozwoju rodzinnego Podlasia (m.in. budowa szpitala woj., budowa szkoły podstawowej, drogi gminnej itp.). Postać zmarłego w wieku 95 lat prof. Chorążego jest niezwykle bliska Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.  2 marca 2007 r. w Katowicach ten wybitny medyk, naukowiec, patriota został uhonorowany tytułem Doktora honoris causa naszej uczelni. Prof. Mieczysław Chorąży był najwyższej klasy uczonym, twórcą polskiej szkoły biologii nowotworów. Członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk oraz  członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Szczególnie zasłużył się jako wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach. Był uhonorowany Orderem Orła Białego. Zawsze cechowała go skromność. - To ludzie spotkani na drodze mojego życia sprawili, że wybrałem naukę, że jestem wciąż niezmiennie zainteresowany jej rozwojem. To ludzie nauczyli mnie patrzeć na życie i sprawy refleksyjnie, twórczo, twardo, ale i życzliwie” – mówił w jednym z wywiadów.

Pozostanie zawsze w naszej pamięci życzliwej i pełnej podziwu dla dokonań.

 
Źródłem informacji była baza Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska


[Przesłano przez: Patrycja Matusińska]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.