Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Ogłoszenie

w sprawie uproszczonej procedury ubiegania się o prawo wykonywania zawodu w Polsce 
w zależności do posiadanych kwalifikacji zawodowych

Ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2112) wprowadzone zostały przepisy umożliwiające w trybie uproszczonym (ale też pod kontrolą konsultantów krajowych) zatrudnianie w polskim systemie opieki zdrowotnej lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską (UE), po spełnieniu wymogów ustawowych określonych w art. 6 ww. Ustawy.
Wprowadzone przepisy, mają na celu umożliwienie podmiotom wykonującym działalność leczniczą zatrudnianie lekarzy lub lekarzy dentystów, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe poza UE na czas określony, na okres nie dłuższy niż 5 lat. Ponadto, należy wskazać że ustawą z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw, w celu zapewnienia o okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2401) wprowadzono dalsze zmiany w powyższym zakresie wskazane w art. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza 
i dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.).
W oparciu o powyższe przepisy, istnieje możliwość ubiegania się, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz spełnili pozostałe warunki wynikające z przepisów prawa (m. in. uzyskali zgodę Ministra Zdrowia), 
o warunkowe prawo do wykonywania zawodu lekarza lub warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty (dotyczy lekarzy posiadających specjalizację uzyskaną poza UE albo lekarzy spoza UE bez specjalizacji).
W związku powyższym, osoby, które obecnie ubiegają się o nostryfikację dyplomu lub są w trakcie procedury nostryfikacyjnej swoich dyplomów albo po jej zakończeniu, ale bez prawa wykonywania zawodu lekarza albo prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty mogą, na podstawie obowiązujących przepisów, skierować wniosek do ministra właściwego do spraw zdrowia, o wyrażenie zgody na wydanie stosownej decyzji dotyczącej uproszczonej procedury ubiegania się o prawo wykonywania zawodu w Polsce w zależności do posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Szczegółowe informacje w powyższym zakresie znajdują się na stronie internetowej resortu zdrowia: Uproszczony dostęp do wykonywania wybranych zawodów medycznych – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

[Przesłano przez: Kateryna Metelska] 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.