Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Ogłoszenie

w sprawie uproszczonej procedury ubiegania się o prawo wykonywania zawodu w Polsce
w zależności do posiadanych kwalifikacji zawodowych

Ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2112) wprowadzone zostały przepisy umożliwiające w trybie uproszczonym (ale też pod kontrolą konsultantów krajowych) zatrudnianie w polskim systemie opieki zdrowotnej lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską (UE), po spełnieniu wymogów ustawowych określonych w art. 6 ww. Ustawy.
Wprowadzone przepisy, mają na celu umożliwienie podmiotom wykonującym działalność leczniczą zatrudnianie lekarzy lub lekarzy dentystów, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe poza UE na czas określony, na okres nie dłuższy niż 5 lat. Ponadto, należy wskazać że ustawą z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw, w celu zapewnienia o okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2401) wprowadzono dalsze zmiany w powyższym zakresie wskazane w art. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza
i dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.).
W oparciu o powyższe przepisy, istnieje możliwość ubiegania się, w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz spełnili pozostałe warunki wynikające z przepisów prawa (m. in. uzyskali zgodę Ministra Zdrowia),
o warunkowe prawo do wykonywania zawodu lekarza lub warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty (dotyczy lekarzy posiadających specjalizację uzyskaną poza UE albo lekarzy spoza UE bez specjalizacji).
W związku powyższym, osoby, które obecnie ubiegają się o nostryfikację dyplomu lub są w trakcie procedury nostryfikacyjnej swoich dyplomów albo po jej zakończeniu, ale bez prawa wykonywania zawodu lekarza albo prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty mogą, na podstawie obowiązujących przepisów, skierować wniosek do ministra właściwego do spraw zdrowia, o wyrażenie zgody na wydanie stosownej decyzji dotyczącej uproszczonej procedury ubiegania się o prawo wykonywania zawodu w Polsce w zależności do posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Szczegółowe informacje w powyższym zakresie znajdują się na stronie internetowej resortu zdrowia: Uproszczony dostęp do wykonywania wybranych zawodów medycznych – Ministerstwo Zdrowia – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

[Przesłano przez: Kateryna Metelska]

SUM © 2016-2020