Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Prof. dr hab. n. med. Marian Pardela był wybitnym chirurgiem i pionierem w leczeniu skrajnej otyłości "Vagotomia pniowa i jejunoileostomia 45-15". Swoje życie zawodowe poświęcił opracowaniu skutecznych metod i narzędzi, które pozwoliły przeprowadzać innowacyjne operacje. Był autorem własnej modyfikacji omijającego zespolenia z użyciem prawej połowy okrężnicy we wznowie nowotworowej, połączenia żołądkowo-jelitowego, wdrożył wykonywanie operacji sposobem Masona czy Raymonda – w leczeniu niedrożności zarostowej jelita cienkiego. Opracował uniwersalny przyrząd ssący (znajdujący szerokie zastosowanie podczas zabiegów), przyrząd do usuwania monet z przełyku czy proste nosze do transportu chorego w oddziale chirurgicznym.

Prof. Marian Pardela był absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej. Wydział Lekarski ŚAM w Zabrzu Rokitnicy ukończył w 1961 r.

Pracę zawodową (po odbyciu obowiązujących staży), rozpoczął w ŚAM w 1962 r., jako asystent II Kliniki Chirurgicznej w Zabrzu. Od 1964 do 1972 r. był asystentem, a następnie st. asystentem w I Klinice Chirurgii. W 1972 r. wyjechał na 2 lata do Tanzanii, gdzie pracował jako ordynator oddziału chirurgicznego w Państwowym Szpitalu Regionalnym w Tanga. Po powrocie do kraju podjął pracę w II Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej w Zabrzu, a następnie w Klinice Chirurgii Przewodu Pokarmowego na stanowisku adiunkta. W latach 1976-1985 pracował w II Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej w Bytomiu, a w 1985 r. objął kierownictwo II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń w Zabrzu.

Oprócz pracy w Klinice prowadził zajęcia z propedeutyki chirurgii dla studentów medycyny, wykłady oraz prelekcje w ŚAM. Był promotorem doktoratów, recenzentem prac doktorskich czy rozpraw habilitacyjnych.

Prof. dr hab. n. med. Marian Pardela był wielokrotnym uczestnikiem kongresów i zjazdów naukowych. W swoich zbiorach publikacji naukowych posiadał 274 artykuły (z czego 57 w czasopismach zagranicznych) z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego, chirurgii wątroby i dróg żółciowych, chirurgii naczyniowej i onkologicznej, chirurgii tarczycy, leczenia skrajnej i krańcowej otyłości, transplantacji wątroby oraz działalności racjonalizatorskiej w chirurgii.

Źródło : Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska.

SUM © 2016-2020