Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Prof. dr hab. nauk o zdrowiu, inż. Aleksander Jerzy Owczarek na co dzień jest pracownikiem Katedry Patofizjologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W roku 2002 ukończył studia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, o specjalności elektronika biomedyczna. W 2004 obronił pracę doktorską pt.: „Analiza sygnału EKG z wykorzystaniem nowej metody rozmytego grupowania danych”. W latach 2001-2006 był pracownikiem Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu. Prof. dr hab. nauk o zdrowiu, inż. Aleksander Jerzy Owczarek ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach związany jest od 2005 roku. Początkowo zatrudniony był w Katedrze Bioniki, następnie w Zakładzie Statystyki Katedry Analizy Instrumentalnej Wydziału Nauk Farmaceutycznych z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu (aktualnie Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu), warto dodać, że w latach 2014-2020 pełnił funkcję kierownika tego zakładu.

W 2013 roku, decyzją Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu, na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt.: „Drzewa decyzyjne oraz analiza hazardu proporcjonalnego Coxa w przewidywaniu niekorzystnych zdarzeń sercowych u chorych
z przewlekłą niewydolnością serca”. W 2015 roku otrzymał z wyróżnieniem tytuł specjalisty w dziedzinie epidemiologii.

Doświadczenie naukowe zdobywał podczas staży zagranicznych w Institut für Biostatistik und Informatik in Medizin und Alternsforschung Uniwersytetu Medycznego w Rostocku oraz w Helmholtz Zentrum München, Deutsches Forschungszentrum für Gesundheit und Umwelt w Monachium. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół klasycznych
i nieklasycznych metod analizy oraz przetwarzania danych i sygnałów biomedycznych.

Prof. dr hab. nauk o zdrowiu, inż. Aleksander Owczarek jest autorem lub współautorem 148 publikacji (w tym 119 w czasopismach posiadających współczynnik oddziaływania, o łącznym IF wynoszącym 276 punktów), współautorem 5 rozdziałów w podręcznikach, a także autorem 96 streszczeń i doniesień zjazdowych o zasięgu krajowymi międzynarodowym. W latach 2010-2020 otrzymał 11 nagród JM Rektora SUM w Katowicach zakresie działalności naukowej. Był promotorem trzech rozpraw doktorskich. Od 2010 roku jest członkiem Polskiej Grupy Narodowej Międzynarodowego Towarzystwa Biostatystyki Klinicznej, a od 2015 roku członkiem komisji konkursowej w programie krajowym LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W wolnym czasie uprawia jogging oraz nordic walking. Jest pasjonatem historii II wojny światowej.

SUM © 2016-2020