Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Prof. dr hab. nauk o zdrowiu, inż. Aleksander Jerzy Owczarek na co dzień jest pracownikiem Katedry Patofizjologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W roku 2002 ukończył studia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, o specjalności elektronika biomedyczna. W 2004 obronił pracę doktorską pt.: „Analiza sygnału EKG z wykorzystaniem nowej metody rozmytego grupowania danych”. W latach 2001-2006 był pracownikiem Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu. Prof. dr hab. nauk o zdrowiu, inż. Aleksander Jerzy Owczarek ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach związany jest od 2005 roku. Początkowo zatrudniony był w Katedrze Bioniki, następnie w Zakładzie Statystyki Katedry Analizy Instrumentalnej Wydziału Nauk Farmaceutycznych z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu (aktualnie Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu), warto dodać, że w latach 2014-2020 pełnił funkcję kierownika tego zakładu.

W 2013 roku, decyzją Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu, na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt.: „Drzewa decyzyjne oraz analiza hazardu proporcjonalnego Coxa w przewidywaniu niekorzystnych zdarzeń sercowych u chorych
z przewlekłą niewydolnością serca”. W 2015 roku otrzymał z wyróżnieniem tytuł specjalisty w dziedzinie epidemiologii.

Doświadczenie naukowe zdobywał podczas staży zagranicznych w Institut für Biostatistik und Informatik in Medizin und Alternsforschung Uniwersytetu Medycznego w Rostocku oraz w Helmholtz Zentrum München, Deutsches Forschungszentrum für Gesundheit und Umwelt w Monachium. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół klasycznych
i nieklasycznych metod analizy oraz przetwarzania danych i sygnałów biomedycznych.

Prof. dr hab. nauk o zdrowiu, inż. Aleksander Owczarek jest autorem lub współautorem 148 publikacji (w tym 119 w czasopismach posiadających współczynnik oddziaływania, o łącznym IF wynoszącym 276 punktów), współautorem 5 rozdziałów w podręcznikach, a także autorem 96 streszczeń i doniesień zjazdowych o zasięgu krajowymi międzynarodowym. W latach 2010-2020 otrzymał 11 nagród JM Rektora SUM w Katowicach zakresie działalności naukowej. Był promotorem trzech rozpraw doktorskich. Od 2010 roku jest członkiem Polskiej Grupy Narodowej Międzynarodowego Towarzystwa Biostatystyki Klinicznej, a od 2015 roku członkiem komisji konkursowej w programie krajowym LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W wolnym czasie uprawia jogging oraz nordic walking. Jest pasjonatem historii II wojny światowej.

 

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.