Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

fotografia prof. Franciszka Kokota

Prof. Franciszek Kokot, współtwórca polskiej nefrologii, autor podręczników akademickich, wybitna postać Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przez ćwierć wieku lat kierował stworzoną przez siebie Kliniką Nefrologii SUM. Ten nieskazitelny w każdym wymiarze swojego życia Człowiek, Naukowiec, Lekarz, Mąż , Ojciec, Dziadek zmarł w wieku niespełna 92 lat. Profesor Kokot od dłuższego czasu ciężko chorował. Dopóki starczyło mu sił jeszcze redagował naukowe artykuły. Postać profesora Kokota będzie zapamiętana także przez słowa, które do nas kierował w wywiadach. Pozostawił w nich swoje przesłanie dla następców…

L jak lekarz

- Każdy lekarz, żeby być dobrym lekarzem powinien trochę jako pacjent w szpitalu poleżeć.

- Ten zawód ma jedną rzecz, której nie daje żaden inny. Wiążemy się z chorymi. Czasami spełniamy rolę spowiednika. I jesteśmy wtedy ważniejsi niż ksiądz w konfesjonale.

- Jesteśmy od tego, by rozmawiać, potrzymać za rękę. Lekarz musi mieć ogromną wiedzę, nigdy nie może być zmęczony. I najważniejsze musi kochać ludzi.

M jak medycyna

- Największe zagrożenie dla współczesnej medycyny upatruję w tym, że staje się ona elitarna. Opracowanie nowych metod diagnostycznych i leczniczych nie oznacza niestety, automatycznego ich stosowania u wszystkich potrzebujących.

N jak nauka

- Tylko ciągła, codzienna nauka i wewnętrzna dyscyplina to powinność medyka, inaczej może szkodzić pacjentowi. Nikt nie chciałby spotkać niedouczonego i niefrasobliwego lekarza. Dlatego ten, kto ten zawód wybiera, musi mieć świadomość, że do końca życia trzeba codziennie się uczyć. Inaczej będzie złym lekarzem, miernym naukowcem.

N jak nerki

- Nigdy nie żałowałem, że poświęciłem życie badaniu i leczeniu nerek. Kto nie rozumie, jak to fascynujący narząd, temu Pan Bóg niepotrzebnie dał mózg. Wystarczyłby mu rdzeń kręgowy.

P jak pieniądze

- Powtarzam to zawsze moim kolegom: duże pieniądze są źródłem dużych kłopotów,  chociaż bieda też nie jest przyjemna. Wystarczy mieć trochę zdrowia i trochę pieniędzy - wtedy człowiek może zupełnie radośnie przejść przez życie.

P jak praca

- Żeby w dzisiejszym świecie coś osiągnąć, nie wystarczy być inteligentnym. Trzeba jeszcze ciężko, solidnie pracować

P jak przykład

- Zawsze trzeba oddziaływać przykładem, nie krzykiem, tylko dobrym przykładem i konsekwentnie realizować to, co się zaplanowało. Nie można być chwiejnym, choć  czasami podejmowane decyzje będą niepopularne, bo takie być muszą.

R jak rodzina

- Miałem to szczęście trafić na towarzyszkę życia, która przede wszystkim zaakceptowała mój bardzo trudny dla rozwoju rodziny tryb życia, która po prostu powiedziała: Do ciebie będzie należało zabezpieczenie materialne rodziny, a ja się rodziną zajmę.

- Moja wspaniała rodzina, która daje mi ogromne poczucie szczęścia i spełnionego życia, twierdzi że jestem jej nieustannym dłużnikiem. Wie też, że nigdy nie spłacę swojego długu.

S jak szczęście

- To, że mogę chorym dać coś z siebie, że mogę im pomóc to największe szczęście, bo przecież szczęściem człowieka jest dawać coś innym ludziom, choćby wiedzę.

W  jak wiara

- W wielu dziurach psychicznych, które każdy w życiu przechodzi, czy w takich stanach depresyjnych posiadanie mocnej wiary zawsze mi pomagało. Było lekiem.

Z jak zespół

- Otrzymałem wiele wyróżnień. Uważam, że na zdecydowaną większość z nich nie zasłużyłem. Osiągnięcia, w uznaniu których przyznawano mi nagrody i wyróżnienia, były przecież wynikiem pracy nie tylko mojej, ale całego zespołu.

(w tekście wykorzystano fragmenty wywiadów udzielonych przez prof. Franciszka Kokota)

SUM © 2016-2021