Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził (18 stycznia 2021) najnowocześniejsze laboratorium w Polsce i jedne z najnowocześniejszych w Europie - Silesia LabMed w Katowicach. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 jako „Kluczowa dla regionu infrastruktura badawcza". Jego ogólna wartość to ponad 121 mln zł! Powstaje w dwóch lokalizacjach - w Katowicach i Zabrzu. Pierwsze badania mają być uruchomione do końca tego roku.

- Do tego miejsca, które tutaj tworzymy, będziemy mogli przyciągać naukowców z całego świata. Śląsk słynie nie tylko z innowacji w przemyśle, ale także ze znanych na całym świecie innowacji w medycynie – powiedział premier Mateusz Morawiecki i dodał: - Dziękuję wszystkim naukowcom i badaczom, którzy przyczynili się do tego, że badania genetyczne mogą z serca Śląska bić na całą Europę. Dziękuję wszystkim, którzy wierzyli, że takie centrum może powstać. To będzie duma Śląska i całej Polski. Tu mogą w przyszłości powstawać szczepionki.

Projekt polega na stworzeniu Centrum Badawczo Wdrożeniowego Silesia LabMed w formie sieci nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych, które będą połączeniem istniejącej i nowopowstałej infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Wydział Nauk Medycznych w Katowicach oraz Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu).

- Jest to miejsce z ogromnym potencjałem dla innowacyjnych działań naukowych i leczniczych. Na pewno będzie to jedno z centów rozwoju inżynierii genetycznej – ocenił Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

W Katowicach uruchomione będą i wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę: Laboratorium Analiz Genetycznych z pracownią cytogenetyczną i pracownią analiz kwasów nukleinowych; Laboratorium Analiz Białek; Bank komórek i tkanek; Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek, Inżynierii i Terapii Komórkowej. W Zabrzu toczą się natomiast prace na potrzeby: Laboratorium Rozwoju Stomatologii; Laboratorium Nanomikroskopii; Zintegrowaneego Centrum Transferu Danych; Laboratorium Biochemiczne i Biologii Molekularnej; Laboratorium Epidemiologii.

- Badania, które będą tutaj wykonywane będą miały charakter innowacyjny, przedkliniczny. Zgromadzony sprzęt umożliwi nam m.in. badanie leków okulistycznych, dermatologicznych na najwyższym naukowym poziomie. Pozwoli na poznanie ich wszelkich interakcji z komórkami, by rozpoznać i wyeliminować ewentualne niepożądane działania – wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Auguściak – Duma z Katedry Biologii Molekularnej i Genetyki SUM.

Sercem obiektu będzie Biobank, którego koszt z wyposażeniem wyniesie niemal 32 mln zł. - Ten wyjątkowy sprzęt umożliwia przechowywanie aż 250 tys. próbek badawczych, w trzech strefach mrożenia: minus 20, minus 80 oraz minus 140 – tłumaczy Kanclerz SUM dr n. med. Ireneusz Ryszkiel. – Nasi naukowcy będą mogli opracować tu leki z komórek macierzystych. A system automatycznego, precyzyjnego mrożenia i rozmrażania, które odbywać się będzie stopniowo, a nie szokowo uniemożliwi uszkodzenie próbek.

Ambicją Centrum jest doprowadzenie do produkcji leku do terapii uszkodzeń rogówki, który obecnie powstaje jedynie we Włoszech. Istnieje też zapotrzebowanie ośrodków Polsce i za granicą na materiał biologiczny do regeneracji uszkodzonych tkanek i narządów w kardiologii, neurochirurgii, laryngologii, ortopedii, chirurgii rekonstrukcyjnej itp.

Jak wyjaśniał premier Mateusz Marowiecki: - Rzeczą kluczową jest, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne. Żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku, w którym mam zaszczyt się znajdować

W spotkaniu z premierem uczestniczyli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Marszałek Województwa Jakub Chełstowski, a także prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 

[Przesłano przez: Agata Pustułka]

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.