Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

z dnia 14.01.2021 r.
Rektora
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

W związku z rozpoczęciem szczepień przeciw COVID – 19 w ramach Narodowego Programu Szczepień, w uzgodnieniu z Władzami Dziekańskimi wszystkich Wydziałów, informuję, że nieobecności studentów na zajęciach związane z uczestnictwem studentów w ww. szczepieniu według, ustalonego wcześniej z danym podmiotem leczniczym, harmonogramem szczepień będą usprawiedliwione bez konieczności odrabiania zajęć, z obowiązkiem weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się.

Podstawą usprawiedliwienia nieobecności studentów na zajęciach jest karta szczepienia potwierdzająca przyjęcie danej dawki szczepionki, którą studenci otrzymują w następstwie zaszczepienia i którą należy okazać prowadzącemu zajęcia.

prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Communication No 3/2021
of January 14, 2021
of the Rector
of the Medical University of Silesia in Katowice

With the respect of commencement of COVID-19 vaccination as part of the National Immunization Program, in agreement with the Deans' Authorities of all Faculties, I inform you that students' absences from classes connected with the participation of students in the above mentioned vaccination according to the vaccination schedule previously agreed upon with a given health care provider will be excused without the necessity to make up classes, with the obligation to verify the achieved learning outcomes.

The basis for justification students' absences on classes is the vaccination card confirming receipt of a given dose of vaccine, which students receive as a result of vaccination and which should be presented to the instructor.

With Kind Regards,
Prof. Tomasz Szczepański, MD, PhD