Zespół studentów  Wydziału Lekarskiego z  Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie:

  •          Piotr Pawłowski
  •          Michał Łanocha
  •          Seweryn Król
  •          Marek Dryżałowski

zajął  pierwsze miejsce w  II Zawodach Symulacyjnych SUMWars 2014, które odbyły się w piątek 16 maja w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.

Wyjątkowe możliwości Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej pozwalają na odtworzenie zróżnicowanych warunków działania przyszłych medyków. Rozwiązanie zadań przygotowanych przez grono specjalistów  wymagało od studentów wykazania się nie tylko zdobytą wiedzą, ale także sprytem i pomysłowością.

W pierwszym  zadaniu zawodnicy musieli zmierzyć się z problemem osoby, która tonęła w zimnej wodzie. Pacjent był wyziębiony i wymagał ogrzewania w  trakcie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.

Drugie zadanie odbywało się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym , na który trafiło ośmioletnie dziecko zatrute lekami nasercowymi babci. Studenci mieli zastosować odtrutkę oraz leczyć objawy zatrucia. Oceniane były również  tzw. umiejętności miękkie, czyli komunikacja z pacjentem i jego rodziną, w tym prawidłowe zebranie wywiadu.

Trzecia konkurencja nawiązywała do filmu „Casino Royale” o przygodach Jamesa Bonda. Zadanie było dwuczęściowe. Połowa zespołu zmagała się z następstwami strzelaniny w kasynie, prowadząc segregację i opatrywanie rannych. Druga połowa otrzymała misję znaleźć i uratować agenta 007, który z powodu zatrucia digoksyną stracił przytomność na terenie budynku.

Zwycięzcy SUMWARS 2014 wezmą udział  w ogólnoeuropejskich Grach Symulacyjnych SimOlympics, które odbędą się  w trakcie 20. Kongresu SESAM w Poznaniu.


[Przesłano przez: Agata Kalafarska]