Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

26 grudnia 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła profesor Ariadna Gierek-Łapińska, nestorka polskiej okulistyki. Miała 82 lata. Rodzina prof. Gierek-Łapińskiej (z domu Zankowicz) pochodzi z Wilna. Prof. Gierek-­­Łapińska urodziła się tam 1 maja 1938 roku.

Od początku swojej naukowej kariery prof. Gierek-Łapińska była związana ze Śląską Akademią Medyczną (Śląskim Uniwersytetem Medycznym), gdzie tytuł i dyplom lekarza otrzymała w 1963 roku. Profesorem zwyczajnym została w 1987 roku.

W latach 1974–2007 prof. Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, która stała się wiodącym ośrodkiem w kraju. Na jej zaproszenie do Katowic przyjeżdżały sławy światowej okulistyki w tym prof. Światosław Fiodorow z Rosji, pionier mikrochirurgii oka.

Prof. Gierek-Łapińska odbyła wiele zagranicznych stażów m.in. w Niemczech, Belgii, USA, czy ówczesnym Związku Radzieckim.

Przez dwadzieścia lat (1988 - 2008) pełniła funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej.

Nieocenioną zasługą prof. Gierek-Łapińskiej jest wprowadzenie w katowickim ośrodku, jako pierwszym w Polsce, techniki mikrochirurgicznej do operacji okulistycznych. Była inicjatorką nowatorskich metod leczenia w obrębie przedniego odcinka gałki ocznej (chirurgia tęczówki, chirurgia jaskry) oraz wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych. Okulistyka, i przede wszystkim pacjenci, zawdzięczają jej też wprowadzenie i upowszechnienie chirurgii refrakcyjnej rogówki.

Jest m.in. autorką monografii "Atlas mikrochirurgii oka". Była współautorką trzech patentów: przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego zwłaszcza do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego. Prof. Gierek-Łapińska była promotorem 50 prac doktorskich, opiekunem 6 przewodów habilitacyjnych (trzy osoby uzyskały tytuł naukowy profesora). Prof. Gierek-Łapińska ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji w czasopismach medycznych, polskich i zagranicznych, 316 referatów naukowych.

Uroczystości pogrzebowe prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej odbędą się 31 grudnia 2020 r. w Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu o godzinie 14.00. Ze względu na pandemię koronawirusa rodzina prosi chętnych do udziału w uroczystości o przybycie bezpośrednio na cmentarz prawosławny w Sosnowcu przy ul. Smutnej na godzinę 14.45. (Cerkiew jest zbyt mała, by zapewnić zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.)

Rodzinie i bliskim prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej składamy wyrazy współczucia.

281220 Kondolencje

SUM © 2016-2020