Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

 

Uczelnia

Nauka

Biblioteka

Student

Szkoła doktorska

Doktoraty / Habilitacje

Kandydat / Admission

Biznes

Kontakt

En

Ustawa 2.0

Szukaj

 
 

26 grudnia 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła profesor Ariadna Gierek-Łapińska, nestorka polskiej okulistyki. Miała 82 lata. Rodzina prof. Gierek-Łapińskiej (z domu Zankowicz) pochodzi z Wilna. Prof. Gierek-­­Łapińska urodziła się tam 1 maja 1938 roku.

Od początku swojej naukowej kariery prof. Gierek-Łapińska była związana ze Śląską Akademią Medyczną (Śląskim Uniwersytetem Medycznym), gdzie tytuł i dyplom lekarza otrzymała w 1963 roku. Profesorem zwyczajnym została w 1987 roku.

W latach 1974–2007 prof. Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, która stała się wiodącym ośrodkiem w kraju. Na jej zaproszenie do Katowic przyjeżdżały sławy światowej okulistyki w tym prof. Światosław Fiodorow z Rosji, pionier mikrochirurgii oka.

Prof. Gierek-Łapińska odbyła wiele zagranicznych stażów m.in. w Niemczech, Belgii, USA, czy ówczesnym Związku Radzieckim.

Przez dwadzieścia lat (1988 - 2008) pełniła funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej.

Nieocenioną zasługą prof. Gierek-Łapińskiej jest wprowadzenie w katowickim ośrodku, jako pierwszym w Polsce, techniki mikrochirurgicznej do operacji okulistycznych. Była inicjatorką nowatorskich metod leczenia w obrębie przedniego odcinka gałki ocznej (chirurgia tęczówki, chirurgia jaskry) oraz wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych. Okulistyka, i przede wszystkim pacjenci, zawdzięczają jej też wprowadzenie i upowszechnienie chirurgii refrakcyjnej rogówki.

Jest m.in. autorką monografii "Atlas mikrochirurgii oka". Była współautorką trzech patentów: przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego zwłaszcza do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego. Prof. Gierek-Łapińska była promotorem 50 prac doktorskich, opiekunem 6 przewodów habilitacyjnych (trzy osoby uzyskały tytuł naukowy profesora). Prof. Gierek-Łapińska ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji w czasopismach medycznych, polskich i zagranicznych, 316 referatów naukowych.

Uroczystości pogrzebowe prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej odbędą się 31 grudnia 2020 r. w Cerkwi Prawosławnej w Sosnowcu o godzinie 14.00. Ze względu na pandemię koronawirusa rodzina prosi chętnych do udziału w uroczystości o przybycie bezpośrednio na cmentarz prawosławny w Sosnowcu przy ul. Smutnej na godzinę 14.45. (Cerkiew jest zbyt mała, by zapewnić zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.)

Rodzinie i bliskim prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej składamy wyrazy współczucia.

281220 Kondolencje

 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
 

Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu

Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny. 43 Katedry i 4 jednostki samodzielne. Tradycja sięgająca 1946 roku. Bogate zaplecze naukowo-badawcze i dydaktyczne.
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
 

Wydział Nauk Medycznych w Katowicach

Kierunki: lekarski oraz neurobiologia. Wydział to ponad 340 nauczycieli akademickich oraz 40 katedr, 34 kliniki, 18 zakładów i 4 oddziały kliniczne. Na terenie Wydziału znajduje się nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
 

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Kierunki: farmacja, analityka medyczna, kosmetologia i biotechnologia medyczna. Bogata baza dydaktyczno-naukowa w nowoczesnym kampusie dydaktycznym oraz atrakcyjne zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Powołany w 2001 roku. Kierunki studiów: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, elektroradiologia, coaching medyczny. Studia doktoranckie i studia podyplomowe. Bogata baza naukowo-dydaktyczna oraz zaplecze sportowe.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu
 

Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu

Unikalne kierunki: Zdrowie Publiczne oraz Dietetyk. Istnieje od 2001 roku. Funkcjonuje na bazie 12 jednostek naukowo dydaktycznych. Studia magisterskie i licencjackie.

Fundusze Europejskie

Serwisy internetowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują pliki cookie w zakresie niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania oraz w celu dostosowywania i poprawiania sposobu ich działania. Więcej informacji polityka cookies SUM

Polityka prywatności dla stron internetowych SUM

Deklaracja dostępności

SUM © 2016-2022

 

 

 

logo sum

ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15
40-055 Katowice
tel. 32 208 3600
NIP: 634-000-53-01
REGON: 000289035

Redagowanie i administracja: Centrum Informatyki i Informatyzacji
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.