Logo BIP Logo projekt�w EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

W dniu 16.12.2020 r. z okazji 39. rocznicy pacyfikacji KWK Wujek w Katowicach
w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne zdarzenia z 1981 r. Hołd pracownikom Ochrony Zdrowia, zaangażowanym w pomoc poszkodowanym górnikom w trakcie pacyfikacji KWK Wujek w Katowicach oddali:

- Rektor SUM w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański,

- Prorektor SUM w Katowicach dr hab. n. med. Damian Czyżewski, prof. SUM,

- Przewodniczący Stowarzyszenia "Solidarność i Pamięć", prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala,

- Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz

- Kapelan "Solidarności" Ks. dr Stanisław Puchała,

- Dyrektor UCK im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach Tomasz Kajor,

- Przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” SUM Danuta Jarosz,

- Działacze Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”.

Hołd złożony pracownikom Ochrony Zdrowia to wyraz pamięci i ocalenia od zapomnienia.

Całość wydarzenia upamiętnia film wyprodukowany przez Śląską Izbę Lekarska pt. „Samarytanie” opowiadający o dramatycznych wydarzeniach z dnia 16.12.1981 r. podczas pacyfikacji KWK Wujek w Katowicach i bohaterskiej postawie lekarzy i pielęgniarek w tym czasie.

foto I

foto II